Warner Shield & Winkleigh Court Shield

Locks Sailing Club

Warner Shield & Winkleigh Court Shield

Medium Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Race1
09/19/2020
Race2
10/03/2020
Total Nett
1st Medium LASER RADIAL 198911 Hilary Thomas   1147 1.0 7.0 8.0 8.0
2nd Medium SOLO 5073 Graham Castellano   1142 8.0 DNC 1.0 9.0 9.0
3rd Medium LASER 169293 Malcolm Weaver   1100 8.0 DNC 2.0 10.0 10.0
4th Medium SOLO 5596 Ray Collins   1132 8.0 DNC 3.0 11.0 11.0
5th Medium DEVOTI D-ZERO 136 Leigh Russell   1029 8.0 DNC 4.0 12.0 12.0
6th Medium EPS 2 Ian Barrett   1033 8.0 DNC 5.0 13.0 13.0
7th Medium RS 200 Club Mark Owens Ross Partridge 1046 8.0 DNC 6.0 14.0 14.0

Fast Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Race1
09/19/2020
Race2
10/03/2020
Total Nett
1st Fast RS 400 1493 Geoff Holden Bernice Holden 932 2.0 2.0 4.0 4.0
2nd Fast RS 400 5 OGT TGT 942 7.0 DNC 1.0 8.0 8.0
3rd Fast RS 800 1240 Christian Reynolds Emma Reynolds 799 1.0 7.0 DNC 8.0 8.0
4th Fast RS 400 1323 Jack Miller Linda Miller / Chris Anstey 942 7.0 DNC 3.0 10.0 10.0
5th Fast RS 100 8.4 205 Jim Wicks   1004 3.0 7.0 DNC 10.0 10.0
6th Fast RS 400 1393 NickZammit Nick Zammit 942 5.0 DNS 7.0 DNC 12.0 12.0

Race1 - Medium Fleet - 09/19/2020 at 12:30

Start: Medium, Finishes: Finish time, Time: 12:30
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Corrected Points
1 Medium LASER RADIAL 198911 Hilary Thomas   1147 13:20:29 0:50:29 0:44:01 1.0

Race2 - Medium Fleet - 10/03/2020 at 12:30

Start: Medium, Finishes: Elapsed time, Time: 12:30
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Corrected Points
1 Medium SOLO 5073 Graham Castellano   1142   1:07:10 0:58:49 1.0
2 Medium LASER 169293 Malcolm Weaver   1100   1:04:48 0:58:55 2.0
3 Medium SOLO 5596 Ray Collins   1132   1:08:18 1:00:20 3.0
4 Medium DEVOTI D-ZERO 136 Leigh Russell   1029   1:03:50 1:02:02 4.0
5 Medium EPS 2 Ian Barrett   1033   1:05:06 1:03:01 5.0
6 Medium RS 200 Club Mark Owens Ross Partridge 1046   1:06:36 1:03:40 6.0
7 Medium LASER RADIAL 198911 Hilary Thomas   1147   1:15:02 1:05:25 7.0

Race1 - Fast Fleet - 09/19/2020 at 12:30

Start: Fast, Finishes: Finish time, Time: 12:30
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Corrected Points
1 Fast RS 800 1240 Christian Reynolds Emma Reynolds 799 13:20:17 0:50:17 1:02:56 1.0
2 Fast RS 400 1493 Geoff Holden Bernice Holden 932 13:32:15 1:02:15 1:06:48 2.0
3 Fast RS 100 8.4 205 Jim Wicks   1004 13:45:26 1:15:26 1:15:08 3.0
4 Fast RS 400 1393 NickZammit Nick Zammit 942   DNS   5.0

Race2 - Fast Fleet - 10/03/2020 at 12:30

Start: Fast, Finishes: Elapsed time, Time: 12:30
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Corrected Points
1 Fast RS 400 5 OGT TGT 942   2:06:20 2:14:07 1.0
2 Fast RS 400 1493 Geoff Holden Bernice Holden 932   2:08:14 2:17:35 2.0
3 Fast RS 400 1323 Jack Miller Linda Miller / Chris Anstey 942   2:12:41 2:20:51 3.0

www.lockssc.co.uk

www.lockssc.co.uk

Sailwave Scoring Software 2.28.1
www.sailwave.com