Top-Gun Medium Fleet

Locks Sailing Club

Top-Gun Medium Fleet

Overall

Sailed: 9, Discards: 4, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 19, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY St Michaels Cup
07/11/2020
Ron Lucas
07/18/2020
Blanchard Cup Race1
08/01/2020
Clipper Trophy
08/08/2020
Motor Boat Race2
08/23/2020
Locks Palmer Race1
09/05/2020
Landing Craft Trophy
09/11/2020
Reg Charter
09/20/2020
Warner Shield Race2
10/03/2020
Total Nett
1st Medium SOLO 5596 Ray Collins   1143 1.0 (2.0) (2.0) 1.0 2.0 1.0 (20.0 DNC) 2.0 (3.0) 34.0 7.0
2nd Medium LASER 169293 Malcolm Weaver   1100 2.0 (6.0) (6.0) 3.0 (20.0 DNC) 3.0 2.0 (8.0 RET) 2.0 52.0 12.0
3rd Medium LASER RADIAL 198911 Hilary Thomas   1147 (5.0) (8.0) 5.0 (6.0) 3.0 2.0 1.0 3.0 (7.0) 40.0 14.0
4th Medium LASER 143928 Rich Farren   1100 3.0 3.0 (10.0) (20.0 DNC) 4.0 8.0 (20.0 DNC) 4.0 (20.0 DNC) 92.0 22.0
5th Medium LASER RADIAL 195849 Tessa Collings   1147 (20.0 DNC) 4.0 (8.0) 4.0 5.0 7.0 3.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 91.0 23.0
6th Medium SUPERNOVA 1032 Martin Wynfield   1077 4.0 (11.0) (12.0) (20.0 DNC) 6.0 4.0 7.0 5.0 (20.0 DNC) 89.0 26.0
7th Medium SOLO 5073 Graham Castellano   1142 (11.0 RET) 7.0 (20.0 DNC) 7.0 (20.0 DNC) 6.0 6.0 (20.0 DNC) 1.0 98.0 27.0
8th Medium WAYFARER 10730 Martin Tice Simon Francis 1102 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 2.0 1.0 5.0 5.0 (20.0 DNC) 20.0 DNC 113.0 33.0
9th Medium EPS 2 Ian Barrett   1033 11.0 RET 13.0 RET 4.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 1.0 5.0 114.0 34.0
10th Medium DEVOTI D-ZERO 136 Leigh Russell   1029 11.0 RET 5.0 7.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 11.0 RET (20.0 DNC) (20.0 DNC) 4.0 118.0 38.0
11th Medium LASER RADIAL 180431 Jan Pickett   1147 11.0 RET 9.0 9.0 5.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 4.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 118.0 38.0
12th Medium WAYFARER 10617 Kevin Hornsey Theo/Ru Hornsey 1102 11.0 RET 1.0 (20.0 DNC) 9.0 RET (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 141.0 61.0
13th Medium LASER 173169 Dan Jarman   1100 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 3.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 9.0 RET 20.0 DNC 20.0 DNC 152.0 72.0
14th Medium GRADUATE 2823 Geoff Bristow Ewan Laurie 1132 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 9.0 20.0 DNC 6.0 20.0 DNC 155.0 75.0
15th Medium LASER RADIAL 81212 Kate Holden   1147 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 1.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 161.0 81.0
16th Medium RS QUEST 2071 Emma Johnson Pip Johnson 1110 (20.0 DNC) 10.0 14.0 RET (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 164.0 84.0
17th Medium RS 200 Club Mark Owens Ross Partridge 1046 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 6.0 166.0 86.0
18th Medium RS 200 1 Geoff Bristow   1046 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 8.0 RET 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 168.0 88.0
19th Medium RS FEVA XL XL Cadon Leask Cailah Leask 1244 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 11.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 171.0 91.0

St Michaels Cup - 07/11/2020 at 16:00

Start: Medium, Finishes: Finish time, Time: 16:10
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Corrected Points
1 Medium SOLO 5596 Ray Collins   1143 17:32:53 1:22:53 1:12:31 1.0
2 Medium LASER 169293 Malcolm Weaver   1100 17:36:54 1:26:54 1:19:00 2.0
3 Medium LASER 143928 Rich Farren   1100 17:39:23 1:29:23 1:21:15 3.0
4 Medium SUPERNOVA 1032 Martin Wynfield   1077 17:38:33 1:28:33 1:22:13 4.0
5 Medium LASER RADIAL 198911 Hilary Thomas   1147 17:45:36 1:35:36 1:23:21 5.0
6 Medium SOLO 5073 Graham Castellano   1142   RET   11.0
6 Medium EPS 2 Ian Barrett   1033   RET   11.0
6 Medium DEVOTI D-ZERO 136 Leigh Russell   1029   RET   11.0
6 Medium LASER RADIAL 180431 Jan Pickett   1147   RET   11.0
6 Medium WAYFARER 10617 Kevin Hornsey Theo/Ru Hornsey 1102   RET   11.0

Ron Lucas - 07/18/2020 at 10:00

Start: Medium, Finishes: Finish time, Time: 10:10
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Corrected Points
1 Medium WAYFARER 10617 Kevin Hornsey Theo/Ru Hornsey 1102 11:37:09 1:27:09 1:19:05 1.0
2 Medium SOLO 5596 Ray Collins   1143 11:42:59 1:32:59 1:21:21 2.0
3 Medium LASER 143928 Rich Farren   1100 11:40:35 1:30:35 1:22:21 3.0
4 Medium LASER RADIAL 195849 Tessa Collings   1147 11:46:37 1:36:37 1:24:14 4.0
5 Medium DEVOTI D-ZERO 136 Leigh Russell   1029 11:36:56 1:26:56 1:24:29 5.0
6 Medium LASER 169293 Malcolm Weaver   1100 11:43:56 1:33:56 1:25:24 6.0
7 Medium SOLO 5073 Graham Castellano   1142 11:47:55 1:37:55 1:25:44 7.0
8 Medium LASER RADIAL 198911 Hilary Thomas   1147 11:48:29 1:38:29 1:25:52 8.0
9 Medium LASER RADIAL 180431 Jan Pickett   1147 11:49:29 1:39:29 1:26:44 9.0
10 Medium RS QUEST 2071 Emma Johnson Pip Johnson 1110 11:49:09 1:39:09 1:29:19 10.0
11 Medium SUPERNOVA 1032 Martin Wynfield   1077 11:47:08 1:37:08 1:30:11 11.0
12 Medium EPS 2 Ian Barrett   1033   RET   13.0

Blanchard Cup Race1 - 08/01/2020 at 10:00

Start: Medium, Finishes: Finish time, Time: 10:00
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Corrected Points
1 Medium LASER RADIAL 81212 Kate Holden   1147 11:31:35 1:31:35 1:19:51 1.0
2 Medium SOLO 5596 Ray Collins   1143 11:32:26 1:32:26 1:20:52 2.0
3 Medium LASER 173169 Dan Jarman   1100 11:30:21 1:30:21 1:22:08 3.0
4 Medium EPS 2 Ian Barrett   1033 11:25:36 1:25:36 1:22:52 4.0
5 Medium LASER RADIAL 198911 Hilary Thomas   1147 11:35:16 1:35:16 1:23:03 5.0
6 Medium LASER 169293 Malcolm Weaver   1100 11:31:41 1:31:41 1:23:21 6.0
7 Medium DEVOTI D-ZERO 136 Leigh Russell   1029 11:26:50 1:26:50 1:24:23 7.0
8 Medium LASER RADIAL 195849 Tessa Collings   1147 11:37:42 1:37:42 1:25:11 8.0
9 Medium LASER RADIAL 180431 Jan Pickett   1147 11:37:52 1:37:52 1:25:19 9.0
10 Medium LASER 143928 Rich Farren   1100 11:35:33 1:35:33 1:26:52 10.0
11 Medium RS FEVA XL XL Cadon Leask Cailah Leask 1244 11:50:32 1:50:32 1:28:51 11.0
12 Medium SUPERNOVA 1032 Martin Wynfield   1077 11:36:50 1:36:50 1:29:55 12.0
13 Medium RS QUEST 2071 Emma Johnson Pip Johnson 1110   RET   14.0

Clipper Trophy - 08/08/2020 at 14:45

Start: Medium, Finishes: Finish time, Time: 14:51
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Corrected Points
1 Medium SOLO 5596 Ray Collins   1143 15:59:30 1:08:30 0:59:56 1.0
2 Medium WAYFARER 10730 Martin Tice Simon Francis 1102 16:00:00 1:09:00 1:02:37 2.0
3 Medium LASER 169293 Malcolm Weaver   1100 16:00:10 1:09:10 1:02:53 3.0
4 Medium LASER RADIAL 195849 Tessa Collings   1147 16:03:20 1:12:20 1:03:04 4.0
5 Medium LASER RADIAL 180431 Jan Pickett   1147 16:06:12 1:15:12 1:05:34 5.0
6 Medium LASER RADIAL 198911 Hilary Thomas   1147 16:06:45 1:15:45 1:06:03 6.0
7 Medium SOLO 5073 Graham Castellano   1142 16:09:50 1:18:50 1:09:02 7.0
8 Medium WAYFARER 10617 Kevin Hornsey Theo/Ru Hornsey 1102   RET   9.0

Motor Boat Race2 - 08/23/2020 at 14:30

Start: Medium, Finishes: Finish time, Time: 14:30
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Corrected Points
1 Medium WAYFARER 10730 Martin Tice Simon Francis 1102 15:23:41 0:53:41 0:48:43 1.0
2 Medium SOLO 5596 Ray Collins   1143 15:25:44 0:55:44 0:48:46 2.0
3 Medium LASER RADIAL 198911 Hilary Thomas   1147 15:28:03 0:58:03 0:50:37 3.0
4 Medium LASER 143928 Rich Farren   1100 15:27:51 0:57:51 0:52:35 4.0
5 Medium LASER RADIAL 195849 Tessa Collings   1147 15:31:54 1:01:54 0:53:58 5.0
6 Medium SUPERNOVA 1032 Martin Wynfield   1077 15:32:31 1:02:31 0:58:03 6.0
7 Medium RS 200 1 Geoff Bristow   1046   RET   8.0

Locks Palmer Race1 - 09/05/2020 at 13;30

Start: Medium, Finishes: Finish time, Time: 13:30
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Corrected Points
1 Medium SOLO 5596 Ray Collins   1143 14:32:07 1:02:07 0:54:21 1.0
2 Medium LASER RADIAL 198911 Hilary Thomas   1147 14:35:54 1:05:54 0:57:27 2.0
3 Medium LASER 169293 Malcolm Weaver   1100 14:34:12 1:04:12 0:58:22 3.0
4 Medium SUPERNOVA 1032 Martin Wynfield   1077 14:33:22 1:03:22 0:58:50 4.0
5 Medium WAYFARER 10730 Martin Tice Simon Francis 1102 14:35:22 1:05:22 0:59:19 5.0
6 Medium SOLO 5073 Graham Castellano   1142 14:37:46 1:07:46 0:59:20 6.0
7 Medium LASER RADIAL 195849 Tessa Collings   1147 14:38:26 1:08:26 0:59:40 7.0
8 Medium LASER 143928 Rich Farren   1100 14:35:46 1:05:46 0:59:47 8.0
9 Medium GRADUATE 2823 Geoff Bristow Ewan Laurie 1132 14:46:16 1:16:16 1:07:22 9.0
10 Medium DEVOTI D-ZERO 136 Leigh Russell   1029   RET   11.0

Landing Craft Trophy - 09/11/2020 at 18:00

Start: Medium, Finishes: Finish time, Time: 18:05
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Corrected Points
1 Medium LASER RADIAL 198911 Hilary Thomas   1147 19:10:50 1:05:50 0:57:24 1.0
2 Medium LASER 169293 Malcolm Weaver   1100 19:09:15 1:04:15 0:58:25 2.0
3 Medium LASER RADIAL 195849 Tessa Collings   1147 19:12:18 1:07:18 0:58:40 3.0
4 Medium LASER RADIAL 180431 Jan Pickett   1147 19:12:20 1:07:20 0:58:42 4.0
5 Medium WAYFARER 10730 Martin Tice Simon Francis 1102 19:09:49 1:04:49 0:58:49 5.0
6 Medium SOLO 5073 Graham Castellano   1142 19:12:39 1:07:39 0:59:14 6.0
7 Medium SUPERNOVA 1032 Martin Wynfield   1077 19:10:32 1:05:32 1:00:51 7.0
8 Medium LASER 173169 Dan Jarman   1100   RET   9.0

Reg Charter - 09/20/2020 at 13:00

Start: Medium, Finishes: Finish time, Time: 13:20
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Corrected Points
1 Medium EPS 2 Ian Barrett   1033 14:47:55 1:27:55 1:25:06 1.0
2 Medium SOLO 5596 Ray Collins   1143 14:58:49 1:38:49 1:26:27 2.0
3 Medium LASER RADIAL 198911 Hilary Thomas   1147 15:01:40 1:41:40 1:28:38 3.0
4 Medium LASER 143928 Rich Farren   1100 14:59:16 1:39:16 1:30:15 4.0
5 Medium SUPERNOVA 1032 Martin Wynfield   1077 15:00:48 1:40:48 1:33:36 5.0
6 Medium GRADUATE 2823 Geoff Bristow Ewan Laurie 1132 15:17:53 1:57:53 1:44:08 6.0
7 Medium LASER 169293 Malcolm Weaver   1100   RET   8.0

Warner Shield Race2 - 10/03/2020 at 12:30

Start: Medium, Finishes: Elapsed time, Time: 12:30
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Corrected Points
1 Medium SOLO 5073 Graham Castellano   1142   1:07:10 0:58:49 1.0
2 Medium LASER 169293 Malcolm Weaver   1100   1:04:48 0:58:55 2.0
3 Medium SOLO 5596 Ray Collins   1143   1:08:18 0:59:45 3.0
4 Medium DEVOTI D-ZERO 136 Leigh Russell   1029   1:03:50 1:02:02 4.0
5 Medium EPS 2 Ian Barrett   1033   1:05:06 1:03:01 5.0
6 Medium RS 200 Club Mark Owens Ross Partridge 1046   1:06:36 1:03:40 6.0
7 Medium LASER RADIAL 198911 Hilary Thomas   1147   1:15:02 1:05:25 7.0

www.lockssc.co.uk

www.lockssc.co.uk

Sailwave Scoring Software 2.28.1
www.sailwave.com