Top Gun Series - Fast Fleet

Locks Sailing Club

Top-Gun Series Fast Fleet

Overall

Sailed: 11, Discards: 5, To count: 6, Rating system: PY, Entries: 13, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY St Michaels Cup
07/11/2020
Ron Lucas
07/18/2020
Blanchard Cup Race1
08/01/2020
Blanchard Cup Race2
08/03/2020
Clipper Trophy Race1
07/19/2020
Clipper Trophy Race2
08/08/2020
Motor Boat Race2
08/23/2020
Locks Palmer Race1
09/05/2020
Landing Craft Trophy
09/11/2020
Reg Charter
09/20/2020
Warner Shield Race1
09/19/2020
Total Nett
1st Fast RS 400 1493 Geoff Holden Bernice Holden 942 1.0 1.0 (2.0) 1.0 1.0 1.0 (3.0) (6.0 RET) (14.0 DNC) (2.0) 2.0 34.0 7.0
2nd Fast RS 800 1240 Christian Reynolds Emma Reynolds 799 (14.0 DNC) (3.0) 1.0 3.0 (4.0) (5.0 RET) 2.0 1.0 (14.0 DNC) 3.0 1.0 51.0 11.0
3rd Fast CANOE INTERNATIONAL 296 Chris Flewitt   866 (14.0 DNC) 2.0 9.0 RET 4.0 2.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 1.0 1.0 (14.0 DNC) 89.0 19.0
4th Fast RS 100 8.4 205 Jim Wicks   1004 (7.0 RET) (14.0 DNC) 3.0 5.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 5.0 (14.0 DNC) 5.0 RET 4.0 3.0 88.0 25.0
5th Fast RS 100 8.4 357 Ian Burrans   1004 (7.0 RET) 5.0 5.0 6.0 3.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 6.0 RET (14.0 DNC) 6.0 (14.0 DNC) 94.0 31.0
6th Fast RS 400 1323 Jack Miller Chris Anstey 942 7.0 RET 6.0 9.0 RET 7.0 (14.0 DNC) 2.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 5.0 (14.0 DNC) 106.0 36.0
7th Fast MUSTO SKIFF 292 Nick Mcwhirter   849 7.0 RET (14.0 DNC) 6.0 8.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 6.0 (14.0 DNC) 5.0 RET (14.0 DNC) 14.0 DNC 116.0 46.0
8th Fast RS 400 1393 Nick Zammit Nick Zammit 942 (14.0 DNC) 4.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 4.0 6.0 RET 14.0 DNC 14.0 DNC 5.0 DNS 117.0 47.0
9th Fast MUSTO SKIFF 061 Mark Owens   849 2.0 (14.0 DNC) 4.0 2.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 120.0 50.0
10th Fast RS 800 1182 Richard Powell Will Schofield 799 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 5.0 RET 14.0 DNC 2.0 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 133.0 63.0
11th Fast RS 400 5 OGT TGT 942 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 1.0 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 141.0 71.0
12th Fast RS 600 860 Sam Wicks A. Spider 920 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 5.0 RET 14.0 DNC 14.0 DNC 145.0 75.0
13th Fast MUSTO SKIFF 179 Tim Miller   849 (14.0 DNC) 8.0 RET (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 148.0 78.0

St Michaels Cup - 07/11/2020 at 16:00

Start: Fast, Finishes: Finish time, Time: 16:00
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Corrected Points
1 Fast RS 400 1493 Geoff Holden Bernice Holden 942 17:52:58 1:52:58 1:59:55 1.0
2 Fast MUSTO SKIFF 061 Mark Owens   849 17:56:33 1:56:33 2:17:17 2.0
3 Fast RS 100 8.4 205 Jim Wicks   1004   RET   7.0
3 Fast RS 100 8.4 357 Ian Burrans   1004   RET   7.0
3 Fast RS 400 1323 Jack Miller Chris Anstey 942   RET   7.0
3 Fast MUSTO SKIFF 292 Nick Mcwhirter   849   RET   7.0

Ron Lucas - 07/18/2020 at 10:00

Start: Fast, Finishes: Finish time, Time: 10:00
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Corrected Points
1 Fast RS 400 1493 Geoff Holden Bernice Holden 942 11:49:29 1:49:29 1:56:13 1.0
2 Fast CANOE INTERNATIONAL 296 Chris Flewitt   866 11:42:51 1:42:51 1:58:46 2.0
3 Fast RS 800 1240 Christian Reynolds Emma Reynolds 799 11:36:21 1:36:21 2:00:35 3.0
4 Fast RS 400 1393 Nick Zammit Nick Zammit 942 11:54:44 1:54:44 2:01:48 4.0
5 Fast RS 100 8.4 357 Ian Burrans   1004 12:07:38 2:07:38 2:07:07 5.0
6 Fast RS 400 1323 Jack Miller Chris Anstey 942 12:03:55 2:03:55 2:11:33 6.0
7 Fast MUSTO SKIFF 179 Tim Miller   849   RET   8.0

Blanchard Cup Race1 - 08/01/2020 at 10:00

Start: Fast, Finishes: Finish time, Time: 10:00
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Corrected Points
1 Fast RS 800 1240 Christian Reynolds Emma Reynolds 799 11:02:16 1:02:16 1:17:56 1.0
2 Fast RS 400 1493 Geoff Holden Bernice Holden 942 11:17:24 1:17:24 1:22:10 2.0
3 Fast RS 100 8.4 205 Jim Wicks   1004 11:25:22 1:25:22 1:25:02 3.0
4 Fast MUSTO SKIFF 061 Mark Owens   849 11:14:03 1:14:03 1:27:13 4.0
5 Fast RS 100 8.4 357 Ian Burrans   1004 11:27:55 1:27:55 1:27:34 5.0
6 Fast MUSTO SKIFF 292 Nick Mcwhirter   849 11:23:12 1:23:12 1:38:00 6.0
7 Fast CANOE INTERNATIONAL 296 Chris Flewitt   866   RET   9.0
7 Fast RS 400 1323 Jack Miller Chris Anstey 942   RET   9.0

Blanchard Cup Race2 - 08/03/2020 at 10:30

Start: Fast, Finishes: Finish time, Time: 10:40
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Corrected Points
1 Fast RS 400 1493 Geoff Holden Bernice Holden 942 11:29:23 0:49:23 0:52:25 1.0
2 Fast MUSTO SKIFF 061 Mark Owens   849 11:26:35 0:46:35 0:54:52 2.0
3 Fast RS 800 1240 Christian Reynolds Emma Reynolds 799 11:24:09 0:44:09 0:55:15 3.0
4 Fast CANOE INTERNATIONAL 296 Chris Flewitt   866 11:28:47 0:48:47 0:56:20 4.0
5 Fast RS 100 8.4 205 Jim Wicks   1004 11:41:09 1:01:09 1:00:54 5.0
6 Fast RS 100 8.4 357 Ian Burrans   1004 11:41:22 1:01:22 1:01:07 6.0
7 Fast RS 400 1323 Jack Miller Chris Anstey 942 11:37:36 0:57:36 1:01:09 7.0
8 Fast MUSTO SKIFF 292 Nick Mcwhirter   849 11:36:06 0:56:06 1:06:05 8.0

Clipper Trophy Race1 - 07/19/2020 at 11:00

Start: Fast, Finishes: Finish time, Time: 11:00
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Corrected Points
1 Fast RS 400 1493 Geoff Holden Bernice Holden 942 12:44:46 1:44:46 1:51:13 1.0
2 Fast CANOE INTERNATIONAL 296 Chris Flewitt   866 12:36:39 1:36:39 1:51:36 2.0
3 Fast RS 100 8.4 357 Ian Burrans   1004 12:59:56 1:59:56 1:59:27 3.0
4 Fast RS 800 1240 Christian Reynolds Emma Reynolds 799 12:42:25 1:42:25 2:08:11 4.0

Clipper Trophy Race2 - 08/08/2020 at 14:45

Start: Fast, Finishes: Finish time, Time: 14:51
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Corrected Points
1 Fast RS 400 1493 Geoff Holden Bernice Holden 942 16:19:47 1:28:47 1:34:15 1.0
2 Fast RS 400 1323 Jack Miller Chris Anstey 942 16:23:50 1:32:50 1:38:33 2.0
3 Fast RS 800 1240 Christian Reynolds Emma Reynolds 799   RET   5.0
3 Fast RS 800 1182 Richard Powell Will Schofield 799   RET   5.0

Motor Boat Race2 - 08/23/2020 at 14:30

Start: Fast, Finishes: Finish time, Time: 14:30
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Corrected Points
1 Fast RS 400 5 OGT TGT 942 15:22:00 0:52:00 0:55:12 1.0
2 Fast RS 800 1240 Christian Reynolds Emma Reynolds 799 15:15:20 0:45:20 0:56:44 2.0
3 Fast RS 400 1493 Geoff Holden Bernice Holden 942 15:24:52 0:54:52 0:58:15 3.0
4 Fast RS 400 1393 Nick Zammit Nick Zammit 942 15:30:05 1:00:05 1:03:47 4.0
5 Fast RS 100 8.4 205 Jim Wicks   1004 15:40:24 1:10:24 1:10:07 5.0
6 Fast MUSTO SKIFF 292 Nick Mcwhirter   849 15:35:05 1:05:05 1:16:40 6.0

Locks Palmer Race1 - 09/05/2020 at 13;30

Start: Fast, Finishes: Finish time, Time: 13:30
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Corrected Points
1 Fast RS 800 1240 Christian Reynolds Emma Reynolds 799 14:56:29 1:26:29 1:48:14 1.0
2 Fast RS 800 1182 Richard Powell Will Schofield 799 15:01:46 1:31:46 1:54:51 2.0
3 Fast RS 400 1493 Geoff Holden Bernice Holden 942   RET   6.0
3 Fast RS 100 8.4 357 Ian Burrans   1004   RET   6.0
3 Fast RS 400 1393 Nick Zammit Nick Zammit 942   RET   6.0

Landing Craft Trophy - 09/11/2020 at 18:00

Start: Fast, Finishes: Finish time, Time: 18:05
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Corrected Points
1 Fast CANOE INTERNATIONAL 296 Chris Flewitt   866 19:37:00 1:32:00 1:46:14 1.0
2 Fast RS 100 8.4 205 Jim Wicks   1004   RET   5.0
2 Fast MUSTO SKIFF 292 Nick Mcwhirter   849   RET   5.0
2 Fast RS 600 860 Sam Wicks A. Spider 920   RET   5.0

Reg Charter - 09/20/2020 at 13:00

Start: Fast, Finishes: Finish time, Time: 13:20
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Corrected Points
1 Fast CANOE INTERNATIONAL 296 Chris Flewitt   866 14:39:49 1:19:49 1:32:10 1.0
2 Fast RS 400 1493 Geoff Holden Bernice Holden 942 14:49:45 1:29:45 1:35:17 2.0
3 Fast RS 800 1240 Christian Reynolds Emma Reynolds 799 14:37:46 1:17:46 1:37:20 3.0
4 Fast RS 100 8.4 205 Jim Wicks   1004 15:00:42 1:40:42 1:40:18 4.0
5 Fast RS 400 1323 Jack Miller Chris Anstey 942 14:59:07 1:39:07 1:45:13 5.0
6 Fast RS 100 8.4 357 Ian Burrans   1004 15:08:21 1:48:21 1:47:55 6.0

Warner Shield Race1 - 09/19/2020 at 12:30

Start: Fast, Finishes: Finish time, Time: 12:30
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Corrected Points
1 Fast RS 800 1240 Christian Reynolds Emma Reynolds 799 13:20:17 0:50:17 1:02:56 1.0
2 Fast RS 400 1493 Geoff Holden Bernice Holden 942 13:32:15 1:02:15 1:06:05 2.0
3 Fast RS 100 8.4 205 Jim Wicks   1004 13:45:26 1:15:26 1:15:08 3.0
4 Fast RS 400 1393 Nick Zammit Nick Zammit 942   DNS   5.0

www.lockssc.co.uk

www.lockssc.co.uk

Sailwave Scoring Software 2.28.1
www.sailwave.com