Reg Charter Memorial Trophy and Samuel Cup

Locks Sailing Club

Reg Charter Memorial Trophy and Samuel Cup

Medium Fleet

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Rating system: PY, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Race1
09/20/2020
Total Nett
1st Medium EPS 2 Ian Barrett   1033 1.0 1.0 1.0
2nd Medium SOLO 5596 Ray Collins   1132 2.0 2.0 2.0
3rd Medium LASER RADIAL 198911 Hilary Thomas   1147 3.0 3.0 3.0
4th Medium LASER 143928 Rich Farren   1100 4.0 4.0 4.0
5th Medium SUPERNOVA 1032 Martin Wynfield   1077 5.0 5.0 5.0
6th Medium GRADUATE 2823 Geoff Bristow Ewan Laurie 1132 6.0 6.0 6.0
7th Medium LASER 169293 Malcolm Weaver   1100 8.0 RET 8.0 8.0

Fast Fleet

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Rating system: PY, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Race1
09/20/2020
Total Nett
1st Fast CANOE INTERNATIONAL 296 Chris Flewitt   866 1.0 1.0 1.0
2nd Fast RS 400 1493 Geoff Holden Bernice Holden 932 2.0 2.0 2.0
3rd Fast RS 800 1240 Christian Reynolds Emma Reynolds 799 3.0 3.0 3.0
4th Fast RS 100 8.4 205 Jim Wicks   1004 4.0 4.0 4.0
5th Fast RS 400 1323 Jack Miller Chris Anstey 942 5.0 5.0 5.0
6th Fast RS 100 8.4 357 Ian Burrans   1004 6.0 6.0 6.0

Race1 - Medium Fleet - 09/20/2020 at 13:00

Start: Medium, Finishes: Finish time, Time: 13:20
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Corrected Points
1 Medium EPS 2 Ian Barrett   1033 14:47:55 1:27:55 1:25:06 1.0
2 Medium SOLO 5596 Ray Collins   1132 14:58:49 1:38:49 1:27:18 2.0
3 Medium LASER RADIAL 198911 Hilary Thomas   1147 15:01:40 1:41:40 1:28:38 3.0
4 Medium LASER 143928 Rich Farren   1100 14:59:16 1:39:16 1:30:15 4.0
5 Medium SUPERNOVA 1032 Martin Wynfield   1077 15:00:48 1:40:48 1:33:36 5.0
6 Medium GRADUATE 2823 Geoff Bristow Ewan Laurie 1132 15:17:53 1:57:53 1:44:08 6.0
7 Medium LASER 169293 Malcolm Weaver   1100   RET   8.0

Race1 - Fast Fleet - 09/20/2020 at 13:00

Start: Fast, Finishes: Finish time, Time: 13:20
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Corrected Points
1 Fast CANOE INTERNATIONAL 296 Chris Flewitt   866 14:39:49 1:19:49 1:32:10 1.0
2 Fast RS 400 1493 Geoff Holden Bernice Holden 932 14:49:45 1:29:45 1:36:18 2.0
3 Fast RS 800 1240 Christian Reynolds Emma Reynolds 799 14:37:46 1:17:46 1:37:20 3.0
4 Fast RS 100 8.4 205 Jim Wicks   1004 15:00:42 1:40:42 1:40:18 4.0
5 Fast RS 400 1323 Jack Miller Chris Anstey 942 14:59:07 1:39:07 1:45:13 5.0
6 Fast RS 100 8.4 357 Ian Burrans   1004 15:08:21 1:48:21 1:47:55 6.0

www.lockssc.co.uk

www.lockssc.co.uk

Sailwave Scoring Software 2.28.1
www.sailwave.com