Motor Boat Challenge and Winkleigh Court Cup

Locks Sailing Club

Motor Boat Challenge and Winkleigh Court Cup

Fast Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Race1
08/09/2020
Race2
08/23/2020
Total Nett
1st Fast RS 400 1493 Geoff Holden Bernice Holden 942 2.0 3.0 5.0 5.0
2nd Fast RS 400 5 OGT TGT 942 9.0 DNC 1.0 10.0 10.0
3rd Fast RS 400 1323 Jack Miller Chris Anstey 942 1.0 9.0 DNC 10.0 10.0
4th Fast RS 800 1240 Christian Reynolds Emma Reynolds 799 9.0 DNC 2.0 11.0 11.0
5th Fast RS 400 1393 NickZammit Nick Zammit 942 9.0 DNC 4.0 13.0 13.0
6th Fast CANOE INTERNATIONAL 296 Chris Flewitt   866 4.0 RET 9.0 DNC 13.0 13.0
7th Fast RS 100 8.4 205 Jim Wicks   1004 9.0 DNC 5.0 14.0 14.0
8th Fast MUSTO SKIFF 292 Nick Mcwhirter   849 9.0 DNC 6.0 15.0 15.0

Medium Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 9, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Race1
08/09/2020
Race2
08/23/2020
Total Nett
1st Medium SOLO 5596 Ray Collins   1142 1.0 2.0 3.0 3.0
2nd Medium LASER RADIAL 198911 Hilary Thomas   1147 5.0 3.0 8.0 8.0
3rd Medium LASER 143928 Rich Farren   1100 4.0 4.0 8.0 8.0
4th Medium WAYFARER 10730 Martin Tice Simon Francis 1102 10.0 DNC 1.0 11.0 11.0
5th Medium SOLO 5073 Graham Castellano   1142 2.0 10.0 DNC 12.0 12.0
6th Medium SUPERNOVA 1032 Martin Wynfield   1077 6.0 6.0 12.0 12.0
7th Medium LASER 169293 Malcolm Weaver   1100 3.0 10.0 DNC 13.0 13.0
8th Medium LASER RADIAL 195849 Tessa Collings   1147 10.0 DNC 5.0 15.0 15.0
9th Medium RS 200 1 Geoff Bristow   1046 10.0 DNC 8.0 RET 18.0 18.0

Race1 - Fast Fleet - 08/09/2020 at 15:15

Start: Fast, Finishes: Finish time, Time: 15:16:00
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Corrected Points
1 Fast RS 400 1323 Jack Miller Chris Anstey 942 16:46:48 1:30:48 1:36:23 1.0
2 Fast RS 400 1493 Geoff Holden Bernice Holden 942 17:12:43 1:56:43 2:03:54 2.0
3 Fast CANOE INTERNATIONAL 296 Chris Flewitt   866   RET   4.0

Race2 - Fast Fleet - 08/23/2020 at 14:30

Start: Fast, Finishes: Finish time, Time: 14:30
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Corrected Points
1 Fast RS 400 5 OGT TGT 942 15:22:00 0:52:00 0:55:12 1.0
2 Fast RS 800 1240 Christian Reynolds Emma Reynolds 799 15:15:20 0:45:20 0:56:44 2.0
3 Fast RS 400 1493 Geoff Holden Bernice Holden 942 15:24:52 0:54:52 0:58:15 3.0
4 Fast RS 400 1393 NickZammit Nick Zammit 942 15:30:05 1:00:05 1:03:47 4.0
5 Fast RS 100 8.4 205 Jim Wicks   1004 15:40:24 1:10:24 1:10:07 5.0
6 Fast MUSTO SKIFF 292 Nick Mcwhirter   849 15:35:05 1:05:05 1:16:40 6.0

Race1 - Medium Fleet - 08/09/2020 at 15:15

Start: Medium, Finishes: Finish time, Time: 15:16:00
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Corrected Points
1 Medium SOLO 5596 Ray Collins   1142 16:38:39 1:22:39 1:12:22 1.0
2 Medium SOLO 5073 Graham Castellano   1142 16:48:25 1:32:25 1:20:56 2.0
3 Medium LASER 169293 Malcolm Weaver   1100 16:47:10 1:31:10 1:22:53 3.0
4 Medium LASER 143928 Rich Farren   1100 16:47:18 1:31:18 1:23:00 4.0
5 Medium LASER RADIAL 198911 Hilary Thomas   1147 16:51:26 1:35:26 1:23:12 5.0
6 Medium SUPERNOVA 1032 Martin Wynfield   1077 16:46:00 1:30:00 1:23:34 6.0

Race2 - Medium Fleet - 08/23/2020 at 14:30

Start: Medium, Finishes: Finish time, Time: 14:30
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Corrected Points
1 Medium WAYFARER 10730 Martin Tice Simon Francis 1102 15:23:41 0:53:41 0:48:43 1.0
2 Medium SOLO 5596 Ray Collins   1142 15:25:44 0:55:44 0:48:48 2.0
3 Medium LASER RADIAL 198911 Hilary Thomas   1147 15:28:03 0:58:03 0:50:37 3.0
4 Medium LASER 143928 Rich Farren   1100 15:27:51 0:57:51 0:52:35 4.0
5 Medium LASER RADIAL 195849 Tessa Collings   1147 15:31:54 1:01:54 0:53:58 5.0
6 Medium SUPERNOVA 1032 Martin Wynfield   1077 15:32:31 1:02:31 0:58:03 6.0
7 Medium RS 200 1 Geoff Bristow   1046   RET   8.0

www.lockssc.co.uk

www.lockssc.co.uk

Sailwave Scoring Software 2.28.1
www.sailwave.com