St Michaels Crusier Cup & Tremlett Senior Cup

Locks Sailing Club

St Michaels Crusier Cup & Tremlett Senior Cup

Medium Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 10, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Race1
2019-07-14
Race2
2019-07-14
Race3
2019-08-18
Total Nett
1st Medium WAYFARER 10738 Martin Tice Simon Francis 1102 3.0 1.0 5.0 RET 9.0 9.0
2nd Medium LASER RADIAL 198911 Hilary Thomas   1145 2.0 2.0 5.0 RET 9.0 9.0
3rd Medium SOLO 5073 Graham Castellano   1143 5.0 3.0 11.0 DNC 19.0 19.0
4th Medium WAYFARER 10617 Kevin Hornsey Theo/Ru Hornsey 1102 1.0 8.0 RET 11.0 DNC 20.0 20.0
5th Medium SOLO 4134 Gez New   1143 4.0 5.0 11.0 DNC 20.0 20.0
6th Medium LASER 169293 Malcolm Weaver   1099 6.0 4.0 11.0 DNC 21.0 21.0
7th Medium Solo 5596 Ray Collins   1143 11.0 DNC 11.0 DNC 1.0 23.0 23.0
8th Medium SUPERNOVA 1031 Ed Wilmott   1077 7.0 6.0 11.0 DNC 24.0 24.0
9th Medium LASER RADIAL 186868 Ellen Flewitt   1142 11.0 DNC 11.0 DNC 5.0 RET 27.0 27.0
10th Medium RS VAREO 351 Tom Newman   1093 11.0 DNC 11.0 DNC 6.0 DNS 28.0 28.0

Fast Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Race1
2019-07-14
Race2
2019-07-14
Race3
2019-08-18
Total Nett
1st Fast RS 400 1493 Geoff Holden Bernice Holden 942 1.0 1.0 4.0 RET 6.0 6.0
2nd Fast RS 800 1240 Christian Reynolds Emma Coates 799 2.0 3.0 1.0 6.0 6.0
3rd Fast RS 400 1323 Jack Miller Chris Anstey 942 4.0 2.0 8.0 DNC 14.0 14.0
4th Fast RS 800 1182 Richard Powell Will Schofield 799 3.0 4.0 8.0 DNC 15.0 15.0
5th Fast RS 400 1393 Nick Zammit Nick Zammit 942 5.0 6.0 RET 8.0 DNC 19.0 19.0
6th Fast CANOE INTERNATIONAL ASYMETRIC 296 Chris Flewitt   866 8.0 DNC 8.0 DNC 4.0 RET 20.0 20.0
7th Fast RS 100 8.4 357 Ian Burrans   1004 8.0 DNC 8.0 DNC 5.0 DNS 21.0 21.0

Race1 - Medium Fleet - 2019-07-14 at 10:30

Start: Medium, Finishes: Finish time, Time: 10:40
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Corrected Points
1 Medium WAYFARER 10617 Kevin Hornsey Theo/Ru Hornsey 1102 11:16:49 0:36:49 0:33:25 1.0
2 Medium LASER RADIAL 198911 Hilary Thomas   1145 11:18:42 0:38:42 0:33:48 2.0
3 Medium WAYFARER 10738 Martin Tice Simon Francis 1102 11:17:31 0:37:31 0:34:03 3.0
4 Medium SOLO 4134 Gez New   1143 11:20:38 0:40:38 0:35:33 4.0
5 Medium SOLO 5073 Graham Castellano   1143 11:20:50 0:40:50 0:35:43 5.0
6 Medium LASER 169293 Malcolm Weaver   1099 11:19:33 0:39:33 0:35:59 6.0
7 Medium SUPERNOVA 1031 Ed Wilmott   1077 11:20:56 0:40:56 0:38:00 7.0

Race2 - Medium Fleet - 2019-07-14 at 10:30

Start: Medium, Finishes: Finish time, Time: 11:35
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Corrected Points
1 Medium WAYFARER 10738 Martin Tice Simon Francis 1102 12:13:46 0:38:46 0:35:11 1.0
2 Medium LASER RADIAL 198911 Hilary Thomas   1145 12:20:09 0:45:09 0:39:26 2.0
3 Medium SOLO 5073 Graham Castellano   1143 12:20:31 0:45:31 0:39:49 3.0
4 Medium LASER 169293 Malcolm Weaver   1099 12:18:56 0:43:56 0:39:59 4.0
5 Medium SOLO 4134 Gez New   1143 12:21:09 0:46:09 0:40:23 5.0
6 Medium SUPERNOVA 1031 Ed Wilmott   1077 12:25:24 0:50:24 0:46:48 6.0
7 Medium WAYFARER 10617 Kevin Hornsey Theo/Ru Hornsey 1102   RET   8.0

Race3 - Medium Fleet - 2019-08-18 at 13:45

Start: Medium, Finishes: Finish time, Time: 13:45
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Corrected Points
1 Medium Solo 5596 Ray Collins   1143 14:04:00 0:19:00 0:16:37 1.0
2 Medium WAYFARER 10738 Martin Tice Simon Francis 1102   RET   5.0
2 Medium LASER RADIAL 198911 Hilary Thomas   1145   RET   5.0
2 Medium LASER RADIAL 186868 Ellen Flewitt   1142   RET   5.0
5 Medium RS VAREO 351 Tom Newman   1093   DNS   6.0

Race1 - Fast Fleet - 2019-07-14 at 10:30

Start: Fast, Finishes: Finish time, Time: 10:40
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Corrected Points
1 Fast RS 400 1493 Geoff Holden Bernice Holden 942 11:20:00 0:40:00 0:42:28 1.0
2 Fast RS 800 1240 Christian Reynolds Emma Coates 799 11:14:33 0:34:33 0:43:14 2.0
3 Fast RS 800 1182 Richard Powell Will Schofield 799 11:14:48 0:34:48 0:43:33 3.0
4 Fast RS 400 1323 Jack Miller Chris Anstey 942 11:21:56 0:41:56 0:44:31 4.0
5 Fast RS 400 1393 Nick Zammit Nick Zammit 942 11:23:02 0:43:02 0:45:41 5.0

Race2 - Fast Fleet - 2019-07-14 at 10:30

Start: Fast, Finishes: Finish time, Time: 11:35
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Corrected Points
1 Fast RS 400 1493 Geoff Holden Bernice Holden 942 12:15:43 0:40:43 0:43:13 1.0
2 Fast RS 400 1323 Jack Miller Chris Anstey 942 12:18:07 0:43:07 0:45:46 2.0
3 Fast RS 800 1240 Christian Reynolds Emma Coates 799 12:15:25 0:40:25 0:50:35 3.0
4 Fast RS 800 1182 Richard Powell Will Schofield 799 12:15:54 0:40:54 0:51:11 4.0
5 Fast RS 400 1393 Nick Zammit Nick Zammit 942   RET   6.0

Race3 - Fast Fleet - 2019-08-18 at 13:45

Start: Fast, Finishes: Finish time, Time: 13:45
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Corrected Points
1 Fast RS 800 1240 Christian Reynolds Emma Coates 799 14:09:30 0:24:30 0:30:40 1.0
2 Fast RS 400 1493 Geoff Holden Bernice Holden 942   RET   4.0
2 Fast CANOE INTERNATIONAL ASYMETRIC 296 Chris Flewitt   866   RET   4.0
4 Fast RS 100 8.4 357 Ian Burrans   1004   DNS   5.0

www.lockssc.co.uk

www.lockssc.co.uk

Sailwave Scoring Software 2.28.1
www.sailwave.com