St Michaels Crusier Cup & Tremlett Senior Cup

Locks Sailing Club

St Michaels Crusier Cup & Tremlett Senior Cup

Medium Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 10, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Race1
2018-05-26
Race2
2018-05-28
Total Nett
1st Medium Wayfarer 10617 Kevin Hornsey Ru Hornsey 1102 1.0 5.0 6.0 6.0
2nd Medium SOLO 5073 Graham Castellano   1143 4.0 2.0 6.0 6.0
3rd Medium SOLO 5596 Ray Collins   1143 2.0 4.0 6.0 6.0
4th Medium LASER RADIAL 186811 Hilary Thomas   1142 3.0 7.0 10.0 10.0
5th Medium SOLO 4392 Brian Davies   1143 11.0 DNC 1.0 12.0 12.0
6th Medium SUPERNOVA 1032 Martyn Winfield   1075 11.0 DNC 3.0 14.0 14.0
7th Medium SUPERNOVA 440 Ian Burrans   1075 6.0 9.0 15.0 15.0
8th Medium SUPERNOVA 1031 Ed Wilmott   1075 5.0 11.0 DNC 16.0 16.0
9th Medium SOLO 4134 Gez New   1143 11.0 DNC 6.0 17.0 17.0
10th Medium LASER RADIAL 180431 Jan Pickett   1142 11.0 DNC 8.0 19.0 19.0

Fast Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 10, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Race1
2018-05-26
Race2
2018-05-28
Total Nett
1st Fast RS 500 614 Richard Powell Will Scofield 963 2.0 1.0 3.0 3.0
2nd Fast MUSTO SKIFF 179 Tim Miller   849 1.0 6.0 7.0 7.0
3rd Fast CANOE INTERNATIONAL 257 Chris Flewitt   920 3.0 5.0 8.0 8.0
4th Fast RS 400 1323 Jack Miller Ben Campbell 942 6.0 4.0 10.0 10.0
5th Fast RS 400 960 Emma Johnson T Stindt 942 11.0 DNC 2.0 13.0 13.0
6th Fast RS 600 740 Mark Owens   916 11.0 DNC 3.0 14.0 14.0
7th Fast RS 100 8.4 205 Jim Wicks   1008 4.0 11.0 DNC 15.0 15.0
8th Fast MUSTO SKIFF 061 Nick MacWhirter   849 5.0 11.0 DNC 16.0 16.0
9th Fast RS 600 860 Jim Wicks   916 11.0 DNC 7.0 18.0 18.0
10th Fast RS 800 931 Matt Holden S Sturrock 799 7.0 11.0 DNC 18.0 18.0

Race1 - Medium Fleet - 2018-05-26 at 10:00

Start: Medium, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Corrected Points
1 Medium Wayfarer 10617 Kevin Hornsey Ru Hornsey 1102   1:31:34 1:23:05 1.0
2 Medium SOLO 5596 Ray Collins   1143   1:38:36 1:26:16 2.0
3 Medium LASER RADIAL 186811 Hilary Thomas   1142   1:42:20 1:29:37 3.0
4 Medium SOLO 5073 Graham Castellano   1143   1:43:22 1:30:26 4.0
5 Medium SUPERNOVA 1031 Ed Wilmott   1075   1:41:53 1:34:47 5.0
6 Medium SUPERNOVA 440 Ian Burrans   1075   1:43:12 1:36:00 6.0

Race2 - Medium Fleet - 2018-05-28 at 13:30

Start: Medium, Finishes: Finish time, Time: 11:56
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Corrected Points
1 Medium SOLO 4392 Brian Davies   1143 12:57:13 1:01:13 0:53:33 1.0
2 Medium SOLO 5073 Graham Castellano   1143 12:57:59 1:01:59 0:54:14 2.0
3 Medium SUPERNOVA 1032 Martyn Winfield   1075 12:55:00 0:59:00 0:54:53 3.0
4 Medium SOLO 5596 Ray Collins   1143 12:58:51 1:02:51 0:54:59 4.0
5 Medium Wayfarer 10617 Kevin Hornsey Ru Hornsey 1102 12:57:05 1:01:05 0:55:26 5.0
6 Medium SOLO 4134 Gez New   1143 13:04:20 1:08:20 0:59:47 6.0
7 Medium LASER RADIAL 186811 Hilary Thomas   1142 13:05:56 1:09:56 1:01:14 7.0
8 Medium LASER RADIAL 180431 Jan Pickett   1142 13:06:22 1:10:22 1:01:37 8.0
9 Medium SUPERNOVA 440 Ian Burrans   1075 13:04:49 1:08:49 1:04:01 9.0

Race1 - Fast Fleet - 2018-05-26 at 10:00

Start: Fast, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Corrected Points
1 Fast MUSTO SKIFF 179 Tim Miller   849   1:26:45 1:42:11 1.0
2 Fast RS 500 614 Richard Powell Will Scofield 963   1:44:53 1:48:55 2.0
3 Fast CANOE INTERNATIONAL 257 Chris Flewitt   920   1:41:23 1:50:12 3.0
4 Fast RS 100 8.4 205 Jim Wicks   1008   1:53:52 1:52:58 4.0
5 Fast MUSTO SKIFF 061 Nick MacWhirter   849   1:39:12 1:56:51 5.0
6 Fast RS 400 1323 Jack Miller Ben Campbell 942   1:51:11 1:58:02 6.0
7 Fast RS 800 931 Matt Holden S Sturrock 799   1:46:10 2:12:52 7.0

Race2 - Fast Fleet - 2018-05-28 at 13:30

Start: Fast, Finishes: Finish time, Time: 11:56
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Corrected Points
1 Fast RS 500 614 Richard Powell Will Scofield 963 12:58:28 1:02:28 1:04:52 1.0
2 Fast RS 400 960 Emma Johnson T Stindt 942 12:59:56 1:03:56 1:07:52 2.0
3 Fast RS 600 740 Mark Owens   916 12:59:00 1:03:00 1:08:47 3.0
4 Fast RS 400 1323 Jack Miller Ben Campbell 942 13:03:24 1:07:24 1:11:33 4.0
5 Fast CANOE INTERNATIONAL 257 Chris Flewitt   920 13:02:00 1:06:00 1:11:44 5.0
6 Fast MUSTO SKIFF 179 Tim Miller   849 12:58:26 1:02:26 1:13:32 6.0
7 Fast RS 600 860 Jim Wicks   916 13:11:40 1:15:40 1:22:36 7.0


www.lockssc.co.uk

Sailwave Scoring Software 2.24.0
www.sailwave.com