Harry Chambers Memorial Trophy & Reg Charter Memorial Cup

Locks Sailing Club

Harry_Chambers and Reg_Charter Trophies

Medium Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 15, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Race1
2018-06-02
Race2
2018-06-30
Total Nett
1st Medium SOLO 5596 Ray Collins   1143 1.0 1.0 2.0 2.0
2nd Medium WAYFARER 10738 Martin Tice Harry Tice 1102 2.0 4.0 6.0 6.0
3rd Medium SOLO 5073 Graham Castellano   1143 3.0 5.0 8.0 8.0
4th Medium SUPERNOVA 440 Ian Burrans   1075 5.0 8.0 13.0 13.0
5th Medium DEVOTI D-ZERO 136 Leigh Russell   1029 7.0 6.0 13.0 13.0
6th Medium LASER RADIAL 186888 Hilary Thomas   1142 4.0 10.0 14.0 14.0
7th Medium WAYFARER 10617 Kevin Hornsey Ru Hornsey 1102 16.0 DNC 2.0 18.0 18.0
8th Medium SOLO 4134 Ges New   1143 16.0 DNC 3.0 19.0 19.0
9th Medium SUPERNOVA 1032 Martyn Winfield   1075 6.0 16.0 DNC 22.0 22.0
10th Medium LASER 169293 Malcolm Weaver   1098 16.0 DNC 7.0 23.0 23.0
11th Medium 2000 0000 S Grier M Threadingham 1109 8.0 16.0 DNC 24.0 24.0
12th Medium RS 200 1616 Cath Longhurst Tracy Newman 1046 16.0 DNC 9.0 25.0 25.0
13th Medium LASER RADIAL 166704 Jeff Bristow   1142 9.0 RET 16.0 DNC 25.0 25.0
14th Medium SUPERNOVA 1031 Ed Wilmott   1075 16.0 DNC 11.0 27.0 27.0
15th Medium LASER RADIAL 169292 Malcolm Weaver   1142 16.0 DNC 16.0 DNC 32.0 32.0

Fast Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 10, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Race1
2018-06-02
Race2
2018-06-30
Total Nett
1st Fast RS 400 1391 Martin Reeve Morgan Allan 942 1.0 1.0 2.0 2.0
2nd Fast 49ER 818 Christian Reynolds Emma Coates 697 3.0 4.0 RET 7.0 7.0
3rd Fast MUSTO SKIFF 061 Nick Macwhirter   849 6.0 3.0 9.0 9.0
4th Fast RS 400 1393 Nick Zammit Ollie GT 942 11.0 DNC 2.0 13.0 13.0
5th Fast MUSTO SKIFF 179 Tim Miller   849 2.0 11.0 DNC 13.0 13.0
6th Fast RS 800 931 Matt Holden Alice Pinkney 799 11.0 DNC 4.0 RET 15.0 15.0
6th Fast RS 600 860 Sam Wicks   916 11.0 DNC 4.0 RET 15.0 15.0
8th Fast RS 500 614 Richard Powell Will Scofield 963 4.0 11.0 DNC 15.0 15.0
9th Fast RS 400 1323 Jack Miller Stuart Jacks 942 5.0 11.0 DNC 16.0 16.0
10th Fast CANOE INTERNATIONAL 257 Chris Flewitt   920 8.0 DSQ 11.0 DNC 19.0 19.0

Race1 - Medium Fleet - 2018-06-02 at 14:15

Start: Medium, Finishes: Finish time, Time: 14:00
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Corrected Points
1 Medium SOLO 5596 Ray Collins   1143 15:53:10 1:53:10 1:39:01 1.0
2 Medium WAYFARER 10738 Martin Tice Harry Tice 1102 15:50:47 1:50:47 1:40:32 2.0
3 Medium SOLO 5073 Graham Castellano   1143 15:56:30 1:56:30 1:41:55 3.0
4 Medium LASER RADIAL 186888 Hilary Thomas   1142 15:58:00 1:58:00 1:43:20 4.0
5 Medium SUPERNOVA 440 Ian Burrans   1075 15:51:56 1:51:56 1:44:07 5.0
6 Medium SUPERNOVA 1032 Martyn Winfield   1075 15:52:17 1:52:17 1:44:27 6.0
7 Medium DEVOTI D-ZERO 136 Leigh Russell   1029 15:51:08 1:51:08 1:48:00 7.0
8 Medium 2000 0000 S Grier M Threadingham 1109 16:00:17 2:00:17 1:48:28 8.0
9 Medium LASER RADIAL 166704 Jeff Bristow   1142   RET   9.0

Race2 - Medium Fleet - 2018-06-30 at 13:30

Start: Medium, Finishes: Finish time, Time: 13:30
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Corrected Points
1 Medium SOLO 5596 Ray Collins   1143 14:49:33 1:19:33 1:09:36 1.0
2 Medium WAYFARER 10617 Kevin Hornsey Ru Hornsey 1102 14:46:59 1:16:59 1:09:51 2.0
3 Medium SOLO 4134 Ges New   1143 14:52:54 1:22:54 1:12:32 3.0
4 Medium WAYFARER 10738 Martin Tice Harry Tice 1102 14:51:01 1:21:01 1:13:31 4.0
5 Medium SOLO 5073 Graham Castellano   1143 14:54:06 1:24:06 1:13:35 5.0
6 Medium DEVOTI D-ZERO 136 Leigh Russell   1029 14:46:08 1:16:08 1:13:59 6.0
7 Medium LASER 169293 Malcolm Weaver   1098 14:51:15 1:21:15 1:14:00 7.0
8 Medium SUPERNOVA 440 Ian Burrans   1075 14:50:42 1:20:42 1:15:04 8.0
9 Medium RS 200 1616 Cath Longhurst Tracy Newman 1046 14:49:13 1:19:13 1:15:44 9.0
10 Medium LASER RADIAL 186888 Hilary Thomas   1142 15:01:19 1:31:19 1:19:58 10.0
11 Medium SUPERNOVA 1031 Ed Wilmott   1075 14:58:06 1:28:06 1:21:57 11.0

Race1 - Fast Fleet - 2018-06-02 at 14:15

Start: Fast, Finishes: Finish time, Time: 14:00
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Corrected Points
1 Fast RS 400 1391 Martin Reeve Morgan Allan 942 15:57:49 1:57:49 2:05:04 1.0
2 Fast MUSTO SKIFF 179 Tim Miller   849 15:47:55 1:47:55 2:07:07 2.0
3 Fast 49ER 818 Christian Reynolds Emma Coates 697 15:30:00 1:30:00 2:09:07 3.0
4 Fast RS 500 614 Richard Powell Will Scofield 963 16:05:00 2:05:00 2:09:48 4.0
5 Fast RS 400 1323 Jack Miller Stuart Jacks 942 16:06:03 2:06:03 2:13:49 5.0
6 Fast MUSTO SKIFF 061 Nick Macwhirter   849 15:55:10 1:55:10 2:15:39 6.0
7 Fast CANOE INTERNATIONAL 257 Chris Flewitt   920 15:17:26 DSQ   8.0

Race2 - Fast Fleet - 2018-06-30 at 13:30

Start: Fast, Finishes: Finish time, Time: 13:30
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Corrected Points
1 Fast RS 400 1391 Martin Reeve Morgan Allan 942 14:38:04 1:08:04 1:12:15 1.0
2 Fast RS 400 1393 Nick Zammit Ollie GT 942 14:39:36 1:09:36 1:13:53 2.0
3 Fast MUSTO SKIFF 061 Nick Macwhirter   849 14:37:14 1:07:14 1:19:11 3.0
4 Fast 49ER 818 Christian Reynolds Emma Coates 697   RET   4.0
4 Fast RS 800 931 Matt Holden Alice Pinkney 799   RET   4.0
4 Fast RS 600 860 Sam Wicks   916   RET   4.0

www.lockssc.co.uk


Sailwave Scoring Software 2.24.0
www.sailwave.com