Friday Afternoon Series - Landing Craft Trophy & Viking Ropes

Locks Sailing Club

Friday Afternoon Series - Landing Craft Trophy & Viking Ropes

Medium Fleet

Sailed: 7, Discards: 2, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 18, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Race1
2018-06-01
Race2
2018-06-29
Race3
2018-07-06
Race4
2018-07-20
Race5
2018-08-03
Race6
2018-08-19
Race7
2018-08-31
Total Nett
1st Medium WAYFARER 10738 Martin Tice Various 1102 1.0 1.0 1.0 1.0 (2.0) 2.0 (19.0 DNC) 27.0 6.0
2nd Medium LASER RADIAL 198911 Hilary Thomas   1142 7.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 3.0 5.0 3.0 2.0 58.0 20.0
3rd Medium SUPERNOVA 440 Ian Burrans   1075 4.0 2.0 (19.0 DNC) 7.0 9.0 (19.0 DNC) 1.0 61.0 23.0
4th Medium SOLO 4134 Ges New   1143 (19.0 DNC) 4.0 3.0 6.0 (7.0) 7.0 RET 4.0 50.0 24.0
5th Medium LASER RADIAL 195849 Tessa Collings   1142 (19.0 DNC) 3.0 4.0 4.0 10.0 5.5 (19.0 DNC) 64.5 26.5
6th Medium LASER 169293 Malcolm Weaver   1098 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 2.0 2.0 3.0 4.0 19.0 DNC 68.0 30.0
7th Medium LASER RADIAL 180431 Jan Pickett   1142 5.0 5.0 RET 5.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 7.0 RET 19.0 DNC 79.0 41.0
8th Medium SUPERNOVA 1032 Martyn Winfield   1075 6.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 5.0 6.0 7.0 RET 19.0 DNC 81.0 43.0
9th Medium SOLO 5073 Graham Castellano   1143 2.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 5.5 3.0 86.5 48.5
10th Medium SUPERNOVA 511 Ben Campbell   1075 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 7.0 RET 8.0 19.0 DNC 19.0 DNC 5.0 96.0 58.0
11th Medium DEVOTI D-ZERO 136 Leigh Russell   1029 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 4.0 1.0 19.0 DNC 100.0 62.0
12th Medium WAYFARER 10617 Kevin Hornsey Theo Hornsey 1102 3.0 (19.0 DNC) 7.0 RET (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 105.0 67.0
13th Medium SOLO 4392 Brian Davies   1143 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 9.0 RET 8.0 19.0 DNC 19.0 DNC 112.0 74.0
14th Medium SOLO 5596 Ray Collins   1143 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 1.0 19.0 DNC 19.0 DNC 115.0 77.0
15th Medium LASER RADIAL 186869 Will Schofield   1142 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 6.0 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 120.0 82.0
16th Medium SUPERNOVA 1031 Ed Wilmott   1075 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 7.0 RET 19.0 DNC 121.0 83.0
17th Medium RS FEVA XL 18 Stuart Jack Euwan Elder 1240 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 7.0 RET 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 121.0 83.0
18th Medium LASER RADIAL 164715 Ru Hornsey   1142 8.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 122.0 84.0

Fast Fleet

Sailed: 7, Discards: 2, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 10, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Race1
2018-06-01
Race2
2018-06-29
Race3
2018-07-06
Race4
2018-07-20
Race5
2018-08-03
Race6
2018-08-19
Race7
2018-08-31
Total Nett
1st Fast MUSTO SKIFF 061 Nick Macwhirter   849 (11.0 DNC) 1.0 2.0 (4.0) 1.0 3.0 2.0 24.0 9.0
2nd Fast RS 600 740 Mark Owens   916 1.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 1.0 3.0 49.0 27.0
3rd Fast CANOE INTERNATIONAL 296 Chris Flewitt   870 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 2.0 11.0 DNC 2.0 1.0 49.0 27.0
4th Fast RS 400 1323 Jack Miller Stuart Jacks / Linda Miller 942 3.0 (11.0 DNC) 1.0 (11.0 DNC) 2.0 11.0 DNC 11.0 DNC 50.0 28.0
5th Fast MUSTO SKIFF 179 Tim Miller   849 4.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 3.0 11.0 DNC 4.0 RET 11.0 DNC 55.0 33.0
6th Fast RS 500 614 Richard Powell Will Scofield 963 5.0 RET (11.0 DNC) (11.0 DNC) 1.0 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 61.0 39.0
7th Fast CANOE INTERNATIONAL 257 Chris Flewitt   920 2.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 68.0 46.0
8th Fast RS 400 907 Angus Ball Bill Lacey 942 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 3.0 11.0 DNC 11.0 DNC 69.0 47.0
9th Fast RS 800 931 Matt Holden Alice Pinkney 799 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 3.0 RET 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 69.0 47.0
10th Fast RS 600 860 Sam Wicks   916 5.0 RET (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 71.0 49.0

Race1 - Medium Fleet - 2018-06-01 at 13:45

Start: Medium, Finishes: Finish time, Time: 13:45
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Corrected Points
1 Medium WAYFARER 10738 Martin Tice Various 1102 15:08:58 1:23:58 1:16:12 1.0
2 Medium SOLO 5073 Graham Castellano   1143 15:14:07 1:29:07 1:17:58 2.0
3 Medium WAYFARER 10617 Kevin Hornsey Theo Hornsey 1102 15:11:33 1:26:33 1:18:32 3.0
4 Medium SUPERNOVA 440 Ian Burrans   1075 15:10:03 1:25:03 1:19:07 4.0
5 Medium LASER RADIAL 180431 Jan Pickett   1142 15:16:34 1:31:34 1:20:11 5.0
6 Medium SUPERNOVA 1032 Martyn Winfield   1075 15:11:35 1:26:35 1:20:33 6.0
7 Medium LASER RADIAL 198911 Hilary Thomas   1142 15:17:07 1:32:07 1:20:40 7.0
8 Medium LASER RADIAL 164715 Ru Hornsey   1142 15:19:14 1:34:14 1:22:31 8.0
9 Medium SOLO 4134 Ges New   1143   DNC   19.0
9 Medium LASER RADIAL 195849 Tessa Collings   1142   DNC   19.0
9 Medium LASER 169293 Malcolm Weaver   1098   DNC   19.0
9 Medium SUPERNOVA 511 Ben Campbell   1075   DNC   19.0
9 Medium DEVOTI D-ZERO 136 Leigh Russell   1029   DNC   19.0
9 Medium SOLO 4392 Brian Davies   1143   DNC   19.0
9 Medium SOLO 5596 Ray Collins   1143   DNC   19.0
9 Medium LASER RADIAL 186869 Will Schofield   1142   DNC   19.0
9 Medium SUPERNOVA 1031 Ed Wilmott   1075   DNC   19.0
9 Medium RS FEVA XL 18 Stuart Jack Euwan Elder 1240   DNC   19.0

Race2 - Medium Fleet - 2018-06-29 at 13:00

Start: Medium, Finishes: Finish time, Time: 13:00
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Corrected Points
1 Medium WAYFARER 10738 Martin Tice Various 1102 14:30:22 1:30:22 1:22:00 1.0
2 Medium SUPERNOVA 440 Ian Burrans   1075 14:34:35 1:34:35 1:27:59 2.0
3 Medium LASER RADIAL 195849 Tessa Collings   1142 14:41:25 1:41:25 1:28:48 3.0
4 Medium SOLO 4134 Ges New   1143 14:42:20 1:42:20 1:29:32 4.0
5 Medium LASER RADIAL 180431 Jan Pickett   1142   RET   5.0
6 Medium LASER RADIAL 198911 Hilary Thomas   1142   DNC   19.0
6 Medium LASER 169293 Malcolm Weaver   1098   DNC   19.0
6 Medium SUPERNOVA 1032 Martyn Winfield   1075   DNC   19.0
6 Medium SOLO 5073 Graham Castellano   1143   DNC   19.0
6 Medium SUPERNOVA 511 Ben Campbell   1075   DNC   19.0
6 Medium DEVOTI D-ZERO 136 Leigh Russell   1029   DNC   19.0
6 Medium WAYFARER 10617 Kevin Hornsey Theo Hornsey 1102   DNC   19.0
6 Medium SOLO 4392 Brian Davies   1143   DNC   19.0
6 Medium SOLO 5596 Ray Collins   1143   DNC   19.0
6 Medium LASER RADIAL 186869 Will Schofield   1142   DNC   19.0
6 Medium SUPERNOVA 1031 Ed Wilmott   1075   DNC   19.0
6 Medium RS FEVA XL 18 Stuart Jack Euwan Elder 1240   DNC   19.0
6 Medium LASER RADIAL 164715 Ru Hornsey   1142   DNC   19.0

Race3 - Medium Fleet - 2018-07-06 at 17:30

Start: Medium, Finishes: Elapsed time, Time: 17:30:00
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Corrected Points
1 Medium WAYFARER 10738 Martin Tice Various 1102   46:47 0:42:27 1.0
2 Medium LASER 169293 Malcolm Weaver   1098   48:04 0:43:47 2.0
3 Medium SOLO 4134 Ges New   1143   50:18 0:44:00 3.0
4 Medium LASER RADIAL 195849 Tessa Collings   1142   51:11 0:44:49 4.0
5 Medium LASER RADIAL 180431 Jan Pickett   1142   51:21 0:44:58 5.0
6 Medium LASER RADIAL 186869 Will Schofield   1142   0:52:59 0:46:24 6.0
7 Medium SUPERNOVA 511 Ben Campbell   1075   RET   7.0
7 Medium WAYFARER 10617 Kevin Hornsey Theo Hornsey 1102   RET   7.0
7 Medium RS FEVA XL 18 Stuart Jack Euwan Elder 1240   RET   7.0
10 Medium LASER RADIAL 198911 Hilary Thomas   1142   DNC   19.0
10 Medium SUPERNOVA 440 Ian Burrans   1075   DNC   19.0
10 Medium SUPERNOVA 1032 Martyn Winfield   1075   DNC   19.0
10 Medium SOLO 5073 Graham Castellano   1143   DNC   19.0
10 Medium DEVOTI D-ZERO 136 Leigh Russell   1029   DNC   19.0
10 Medium SOLO 4392 Brian Davies   1143   DNC   19.0
10 Medium SOLO 5596 Ray Collins   1143   DNC   19.0
10 Medium SUPERNOVA 1031 Ed Wilmott   1075   DNC   19.0
10 Medium LASER RADIAL 164715 Ru Hornsey   1142   DNC   19.0

Race4 - Medium Fleet - 2018-07-20 at 18:00

Start: Medium, Finishes: Finish time, Time: 18:05
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Corrected Points
1 Medium WAYFARER 10738 Martin Tice Various 1102 19:12:31 1:07:31 1:01:16 1.0
2 Medium LASER 169293 Malcolm Weaver   1098 19:12:59 1:07:59 1:01:55 2.0
3 Medium LASER RADIAL 198911 Hilary Thomas   1142 19:17:53 1:12:53 1:03:49 3.0
4 Medium LASER RADIAL 195849 Tessa Collings   1142 19:18:12 1:13:12 1:04:06 4.0
5 Medium SUPERNOVA 1032 Martyn Winfield   1075 19:14:05 1:09:05 1:04:16 5.0
6 Medium SOLO 4134 Ges New   1143 19:18:33 1:13:33 1:04:21 6.0
7 Medium SUPERNOVA 440 Ian Burrans   1075 19:17:22 1:12:22 1:07:19 7.0
8 Medium SUPERNOVA 511 Ben Campbell   1075 19:20:01 1:15:01 1:09:47 8.0
9 Medium SOLO 4392 Brian Davies   1143   RET   9.0
10 Medium LASER RADIAL 180431 Jan Pickett   1142   DNC   19.0
10 Medium SOLO 5073 Graham Castellano   1143   DNC   19.0
10 Medium DEVOTI D-ZERO 136 Leigh Russell   1029   DNC   19.0
10 Medium WAYFARER 10617 Kevin Hornsey Theo Hornsey 1102   DNC   19.0
10 Medium SOLO 5596 Ray Collins   1143   DNC   19.0
10 Medium LASER RADIAL 186869 Will Schofield   1142   DNC   19.0
10 Medium SUPERNOVA 1031 Ed Wilmott   1075   DNC   19.0
10 Medium RS FEVA XL 18 Stuart Jack Euwan Elder 1240   DNC   19.0
10 Medium LASER RADIAL 164715 Ru Hornsey   1142   DNC   19.0

Race5 - Medium Fleet - 2018-08-03 at 16:15

Start: Medium, Finishes: Finish time, Time: 16:20
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Corrected Points
1 Medium SOLO 5596 Ray Collins   1143 17:45:13 1:25:13 1:14:33 1.0
2 Medium WAYFARER 10738 Martin Tice Various 1102 17:42:23 1:22:23 1:14:45 2.0
3 Medium LASER 169293 Malcolm Weaver   1098 17:44:06 1:24:06 1:16:36 3.0
4 Medium DEVOTI D-ZERO 136 Leigh Russell   1029 17:39:32 1:19:32 1:17:18 4.0
5 Medium LASER RADIAL 198911 Hilary Thomas   1142 17:48:51 1:28:51 1:17:48 5.0
6 Medium SUPERNOVA 1032 Martyn Winfield   1075 17:44:16 1:24:16 1:18:23 6.0
7 Medium SOLO 4134 Ges New   1143 17:49:42 1:29:42 1:18:29 7.0
8 Medium SOLO 4392 Brian Davies   1143 17:50:48 1:30:48 1:19:26 8.0
9 Medium SUPERNOVA 440 Ian Burrans   1075 17:45:43 1:25:43 1:19:44 9.0
10 Medium LASER RADIAL 195849 Tessa Collings   1142 17:51:10 1:31:10 1:19:50 10.0
11 Medium LASER RADIAL 180431 Jan Pickett   1142   DNC   19.0
11 Medium SOLO 5073 Graham Castellano   1143   DNC   19.0
11 Medium SUPERNOVA 511 Ben Campbell   1075   DNC   19.0
11 Medium WAYFARER 10617 Kevin Hornsey Theo Hornsey 1102   DNC   19.0
11 Medium LASER RADIAL 186869 Will Schofield   1142   DNC   19.0
11 Medium SUPERNOVA 1031 Ed Wilmott   1075   DNC   19.0
11 Medium RS FEVA XL 18 Stuart Jack Euwan Elder 1240   DNC   19.0
11 Medium LASER RADIAL 164715 Ru Hornsey   1142   DNC   19.0

Race6 - Medium Fleet - 2018-08-19 at 16:30

Start: Medium, Finishes: Finish time, Time: 16:30
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Corrected Points
1 Medium DEVOTI D-ZERO 136 Leigh Russell   1029 17:29:17 0:59:17 0:57:37 1.0
2 Medium WAYFARER 10738 Martin Tice Various 1102 17:34:52 1:04:52 0:58:52 2.0
3 Medium LASER RADIAL 198911 Hilary Thomas   1142 17:38:50 1:08:50 1:00:16 3.0
4 Medium LASER 169293 Malcolm Weaver   1098 17:36:16 1:06:16 1:00:21 4.0
5 Medium LASER RADIAL 195849 Tessa Collings   1142 17:41:37 1:11:37 1:02:43 5.5
5 Medium SOLO 5073 Graham Castellano   1143 17:41:41 1:11:41 1:02:43 5.5
7 Medium SOLO 4134 Ges New   1143   RET   7.0
7 Medium LASER RADIAL 180431 Jan Pickett   1142   RET   7.0
7 Medium SUPERNOVA 1032 Martyn Winfield   1075   RET   7.0
7 Medium SUPERNOVA 1031 Ed Wilmott   1075   RET   7.0
11 Medium SUPERNOVA 440 Ian Burrans   1075   DNC   19.0
11 Medium SUPERNOVA 511 Ben Campbell   1075   DNC   19.0
11 Medium WAYFARER 10617 Kevin Hornsey Theo Hornsey 1102   DNC   19.0
11 Medium SOLO 4392 Brian Davies   1143   DNC   19.0
11 Medium SOLO 5596 Ray Collins   1143   DNC   19.0
11 Medium LASER RADIAL 186869 Will Schofield   1142   DNC   19.0
11 Medium RS FEVA XL 18 Stuart Jack Euwan Elder 1240   DNC   19.0
11 Medium LASER RADIAL 164715 Ru Hornsey   1142   DNC   19.0

Race7 - Medium Fleet - 2018-08-31 at 15:00

Start: Madium, Finishes: Elapsed time, Time: 15:00
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Corrected Points
1 Medium SUPERNOVA 440 Ian Burrans   1075   1:30:22 1:24:04 1.0
2 Medium LASER RADIAL 198911 Hilary Thomas   1142   1:37:58 1:25:47 2.0
3 Medium SOLO 5073 Graham Castellano   1143   1:38:51 1:26:29 3.0
4 Medium SOLO 4134 Ges New   1143   1:39:06 1:26:42 4.0
5 Medium SUPERNOVA 511 Ben Campbell   1075   1:43:58 1:36:43 5.0
6 Medium WAYFARER 10738 Martin Tice Various 1102   DNC   19.0
6 Medium LASER RADIAL 195849 Tessa Collings   1142   DNC   19.0
6 Medium LASER 169293 Malcolm Weaver   1098   DNC   19.0
6 Medium LASER RADIAL 180431 Jan Pickett   1142   DNC   19.0
6 Medium SUPERNOVA 1032 Martyn Winfield   1075   DNC   19.0
6 Medium DEVOTI D-ZERO 136 Leigh Russell   1029   DNC   19.0
6 Medium WAYFARER 10617 Kevin Hornsey Theo Hornsey 1102   DNC   19.0
6 Medium SOLO 4392 Brian Davies   1143   DNC   19.0
6 Medium SOLO 5596 Ray Collins   1143   DNC   19.0
6 Medium LASER RADIAL 186869 Will Schofield   1142   DNC   19.0
6 Medium SUPERNOVA 1031 Ed Wilmott   1075   DNC   19.0
6 Medium RS FEVA XL 18 Stuart Jack Euwan Elder 1240   DNC   19.0
6 Medium LASER RADIAL 164715 Ru Hornsey   1142   DNC   19.0

Race1 - Fast Fleet - 2018-06-01 at 13:45

Start: Fast, Finishes: Finish time, Time: 13:45
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Corrected Points
1 Fast RS 600 740 Mark Owens   916 15:16:19 1:31:19 1:39:41 1.0
2 Fast CANOE INTERNATIONAL 257 Chris Flewitt   920 15:17:26 1:32:26 1:40:28 2.0
3 Fast RS 400 1323 Jack Miller Stuart Jacks / Linda Miller 942 15:21:22 1:36:22 1:42:18 3.0
4 Fast MUSTO SKIFF 179 Tim Miller   849 15:15:31 1:30:31 1:46:37 4.0
5 Fast RS 500 614 Richard Powell Will Scofield 963   RET   5.0
5 Fast RS 600 860 Sam Wicks   916   RET   5.0
7 Fast MUSTO SKIFF 061 Nick Macwhirter   849   DNC   11.0
7 Fast CANOE INTERNATIONAL 296 Chris Flewitt   870   DNC   11.0
7 Fast RS 400 907 Angus Ball Bill Lacey 942   DNC   11.0
7 Fast RS 800 931 Matt Holden Alice Pinkney 799   DNC   11.0

Race2 - Fast Fleet - 2018-06-29 at 13:00

Start: Fast, Finishes: Finish time, Time: 13:00
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Corrected Points
1 Fast MUSTO SKIFF 061 Nick Macwhirter   849 14:25:06 1:25:06 1:40:14 1.0
2 Fast RS 600 740 Mark Owens   916   DNC   11.0
2 Fast CANOE INTERNATIONAL 296 Chris Flewitt   870   DNC   11.0
2 Fast RS 400 1323 Jack Miller Stuart Jacks / Linda Miller 942   DNC   11.0
2 Fast MUSTO SKIFF 179 Tim Miller   849   DNC   11.0
2 Fast RS 500 614 Richard Powell Will Scofield 963   DNC   11.0
2 Fast CANOE INTERNATIONAL 257 Chris Flewitt   920   DNC   11.0
2 Fast RS 400 907 Angus Ball Bill Lacey 942   DNC   11.0
2 Fast RS 800 931 Matt Holden Alice Pinkney 799   DNC   11.0
2 Fast RS 600 860 Sam Wicks   916   DNC   11.0

Race3 - Fast Fleet - 2018-07-06 at 17:30

Start: Fast, Finishes: Elapsed time, Time: 17:30:00
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Corrected Points
1 Fast RS 400 1323 Jack Miller Stuart Jacks / Linda Miller 942   1:39:30 1:45:38 1.0
2 Fast MUSTO SKIFF 061 Nick Macwhirter   849   1:41:41 1:59:46 2.0
3 Fast RS 800 931 Matt Holden Alice Pinkney 799   RET   3.0
4 Fast RS 600 740 Mark Owens   916   DNC   11.0
4 Fast CANOE INTERNATIONAL 296 Chris Flewitt   870   DNC   11.0
4 Fast MUSTO SKIFF 179 Tim Miller   849   DNC   11.0
4 Fast RS 500 614 Richard Powell Will Scofield 963   DNC   11.0
4 Fast CANOE INTERNATIONAL 257 Chris Flewitt   920   DNC   11.0
4 Fast RS 400 907 Angus Ball Bill Lacey 942   DNC   11.0
4 Fast RS 600 860 Sam Wicks   916   DNC   11.0

Race4 - Fast Fleet - 2018-07-20 at 18:00

Start: Fast, Finishes: Finish time, Time: 18:05
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Corrected Points
1 Fast RS 500 614 Richard Powell Will Scofield 963 19:19:38 1:14:38 1:17:30 1.0
2 Fast CANOE INTERNATIONAL 296 Chris Flewitt   870 19:14:51 1:09:51 1:20:17 2.0
3 Fast MUSTO SKIFF 179 Tim Miller   849 19:13:27 1:08:27 1:20:37 3.0
4 Fast MUSTO SKIFF 061 Nick Macwhirter   849 19:17:27 1:12:27 1:25:20 4.0
5 Fast RS 600 740 Mark Owens   916   DNC   11.0
5 Fast RS 400 1323 Jack Miller Stuart Jacks / Linda Miller 942   DNC   11.0
5 Fast CANOE INTERNATIONAL 257 Chris Flewitt   920   DNC   11.0
5 Fast RS 400 907 Angus Ball Bill Lacey 942   DNC   11.0
5 Fast RS 800 931 Matt Holden Alice Pinkney 799   DNC   11.0
5 Fast RS 600 860 Sam Wicks   916   DNC   11.0

Race5 - Fast Fleet - 2018-08-03 at 16:15

Start: Fast, Finishes: Finish time, Time: 16:20
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Corrected Points
1 Fast MUSTO SKIFF 061 Nick Macwhirter   849 17:31:28 1:11:28 1:24:11 1.0
2 Fast RS 400 1323 Jack Miller Stuart Jacks / Linda Miller 942 17:44:48 1:24:48 1:30:01 2.0
3 Fast RS 400 907 Angus Ball Bill Lacey 942 17:46:31 1:26:31 1:31:51 3.0
4 Fast RS 600 740 Mark Owens   916   DNC   11.0
4 Fast CANOE INTERNATIONAL 296 Chris Flewitt   870   DNC   11.0
4 Fast MUSTO SKIFF 179 Tim Miller   849   DNC   11.0
4 Fast RS 500 614 Richard Powell Will Scofield 963   DNC   11.0
4 Fast CANOE INTERNATIONAL 257 Chris Flewitt   920   DNC   11.0
4 Fast RS 800 931 Matt Holden Alice Pinkney 799   DNC   11.0
4 Fast RS 600 860 Sam Wicks   916   DNC   11.0

Race6 - Fast Fleet - 2018-08-19 at 16:30

Start: Fast, Finishes: Finish time, Time: 16:30
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Corrected Points
1 Fast RS 600 740 Mark Owens   916 17:43:31 1:13:31 1:20:16 1.0
2 Fast CANOE INTERNATIONAL 296 Chris Flewitt   870 17:40:40 1:10:40 1:21:14 2.0
3 Fast MUSTO SKIFF 061 Nick Macwhirter   849 17:42:28 1:12:28 1:25:21 3.0
4 Fast MUSTO SKIFF 179 Tim Miller   849   RET   4.0
5 Fast RS 400 1323 Jack Miller Stuart Jacks / Linda Miller 942   DNC   11.0
5 Fast RS 500 614 Richard Powell Will Scofield 963   DNC   11.0
5 Fast CANOE INTERNATIONAL 257 Chris Flewitt   920   DNC   11.0
5 Fast RS 400 907 Angus Ball Bill Lacey 942   DNC   11.0
5 Fast RS 800 931 Matt Holden Alice Pinkney 799   DNC   11.0
5 Fast RS 600 860 Sam Wicks   916   DNC   11.0

Race7 - Fast Fleet - 2018-08-31 at 15:00

Start: Fast, Finishes: Elapsed time, Time: 15:00
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Corrected Points
1 Fast CANOE INTERNATIONAL 296 Chris Flewitt   870   1:27:46 1:40:53 1.0
2 Fast MUSTO SKIFF 061 Nick Macwhirter   849   1:27:37 1:43:12 2.0
3 Fast RS 600 740 Mark Owens   916   1:34:59 1:43:42 3.0
4 Fast RS 400 1323 Jack Miller Stuart Jacks / Linda Miller 942   DNC   11.0
4 Fast MUSTO SKIFF 179 Tim Miller   849   DNC   11.0
4 Fast RS 500 614 Richard Powell Will Scofield 963   DNC   11.0
4 Fast CANOE INTERNATIONAL 257 Chris Flewitt   920   DNC   11.0
4 Fast RS 400 907 Angus Ball Bill Lacey 942   DNC   11.0
4 Fast RS 800 931 Matt Holden Alice Pinkney 799   DNC   11.0
4 Fast RS 600 860 Sam Wicks   916   DNC   11.0

www.lockssc.co.uk


Sailwave Scoring Software 2.25.10
www.sailwave.com