Albacore Cup and Clipper Trophy

Locks Sailing Club

Albacore Cup and Clipper Trophy

Medium Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Race1
2018-03-28
Race2
2018-05-12
Total Nett
1st Medium LASER RADIAL 195849 Tessa Collings   1142 1.0 2.0 3.0 3.0
2nd Medium WAYFARER 10617 Kevin Hornsey Ru Hornsey 1102 8.0 DNC 1.0 9.0 9.0
3rd Medium LASER RADIAL 186811 Hilary Thomas   1142 6.0 RET 3.0 9.0 9.0
4th Medium SUPERNOVA 1031 Ed Wilmott   1075 8.0 DNC 4.0 12.0 12.0
5th Medium SOLO 5596 Ray Collins   1143 6.0 RET 8.0 DNC 14.0 14.0
5th Medium LASER RADIAL 180431 Jan Pickett   1142 6.0 RET 8.0 DNC 14.0 14.0
5th Medium RS Vario 351 Tom Newman   1090 6.0 RET 8.0 DNC 14.0 14.0

Fast Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Race1
2018-03-28
Race2
2018-05-12
Total Nett
1st Fast MUSTO SKIFF 179 Tim Miller   849 5.0 RET 2.0 7.0 7.0
2nd Fast RS 400 1391 Martin Reeve Morgan Allen 942 8.0 DNC 1.0 9.0 9.0
3rd Fast RS 500 614 Richard Powell Will Scofield 963 1.0 8.0 DNC 9.0 9.0
4th Fast MUSTO SKIFF 061 Nick MacWhirter   849 2.0 8.0 DNC 10.0 10.0
5th Fast 49ER 818 Christian Reynolds Emma Coates 697 8.0 DNC 3.0 11.0 11.0
6th Fast CANOE INTERNATIONAL 257 Chris Flewitt   920 3.0 8.0 DNC 11.0 11.0
7th Fast RS 400 1323 Jack Miller B Campbell 942 8.0 DNC 5.0 RET 13.0 13.0

Race1 - Medium Fleet - 2018-03-28 at 11:00

Start: Medium, Finishes: Finish time, Time: 11:00
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Corrected Points
1 Medium LASER RADIAL 195849 Tessa Collings   1142 13:07:59 2:07:59 1:52:04 1.0
2 Medium LASER RADIAL 186811 Hilary Thomas   1142   RET   6.0
2 Medium SOLO 5596 Ray Collins   1143   RET   6.0
2 Medium LASER RADIAL 180431 Jan Pickett   1142   RET   6.0
2 Medium RS Vario 351 Tom Newman   1090   RET   6.0

Race2 - Medium Fleet - 2018-05-12 at 10:00

Start: Medium, Finishes: Finish time, Time: 10:00
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Corrected Points
1 Medium WAYFARER 10617 Kevin Hornsey Ru Hornsey 1102 11:05:41 1:05:41 0:59:36 1.0
2 Medium LASER RADIAL 195849 Tessa Collings   1142 11:08:22 1:08:22 0:59:52 2.0
3 Medium LASER RADIAL 186811 Hilary Thomas   1142 11:10:57 1:10:57 1:02:08 3.0
4 Medium SUPERNOVA 1031 Ed Wilmott   1075 11:15:16 1:15:16 1:10:01 4.0

Race1 - Fast Fleet - 2018-03-28 at 11:00

Start: Fast, Finishes: Finish time, Time: 11:00
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Corrected Points
1 Fast RS 500 614 Richard Powell Will Scofield 963 13:11:47 2:11:47 2:16:51 1.0
2 Fast MUSTO SKIFF 061 Nick MacWhirter   849 12:56:40 1:56:40 2:17:25 2.0
3 Fast CANOE INTERNATIONAL 257 Chris Flewitt   920 13:06:58 2:06:58 2:18:00 3.0
4 Fast MUSTO SKIFF 179 Tim Miller   849   RET   5.0

Race2 - Fast Fleet - 2018-05-12 at 10:00

Start: Fast, Finishes: Finish time, Time: 10:00
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Corrected Points
1 Fast RS 400 1391 Martin Reeve Morgan Allen 942 11:31:27 1:31:27 1:37:05 1.0
2 Fast MUSTO SKIFF 179 Tim Miller   849 11:37:18 1:37:18 1:54:36 2.0
3 Fast 49ER 818 Christian Reynolds Emma Coates 697 11:23:41 1:23:41 2:00:04 3.0
4 Fast RS 400 1323 Jack Miller B Campbell 942   RET   5.0


www.lockssc.co.uk

Sailwave Scoring Software 2.24.0
www.sailwave.com