event burgee venue burgee

Ron Lucus Centenary Trophy and Clark Memorial Trophy

Locks Sailing Club

Ron Lucus Centenary Trophy and Clark Memorial Trophy

Medium Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 13, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Race1
2017-08-27
Race2
2017-08-28
Total Nett
1st Medium Wayfarer 10617 Kevin Hornsey Theo Hornsey 1102 1.0 1.0 2.0 2.0
2nd Medium Solo 5073 Graham Castellano   1143 5.0 2.0 7.0 7.0
3rd Medium Supernova 1032 Martyn Winfield   1075 4.0 3.0 7.0 7.0
4th Medium Laser Radial 195849 Tessa Collings   1139 8.0 4.0 12.0 12.0
5th Medium Laser Radial 180431 Jan Pickett   1139 10.0 5.0 15.0 15.0
6th Medium Laser Radial 198911 Hilary Thomas   1139 9.0 6.0 15.0 15.0
7th Medium Solo 5553 Alex Powell   1143 2.0 14.0 DNC 16.0 16.0
8th Medium Solo 5035 Roger Threadingham   1143 3.0 14.0 DNC 17.0 17.0
9th Medium Solo 4392 Brian Davies   1143 6.0 14.0 DNC 20.0 20.0
10th Medium Laser Radial 186868 Wil Schofield   1139 14.0 DNC 7.0 21.0 21.0
11th Medium Vareo 22222 Steve Cheshire   1085 7.0 14.0 DNC 21.0 21.0
12th Medium National12 3500 Richard Powell Will Schofield 1064 11.0 14.0 DNC 25.0 25.0
13th Medium 2000 11111 Matilda Threadingham Steve Grier 1107 12.0 14.0 DNC 26.0 26.0

Fast Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Race1
2017-08-27
Race2
2017-08-28
Total Nett
1st Fast RS600 740 Mark Owens   920 2.0 1.0 3.0 3.0
2nd Fast RS400 1323 Jack Miller Linda Miller 942 1.0 2.0 3.0 3.0
3rd Fast Musto Skiff 061 Nick Macwhirter   847 3.0 5.0 8.0 8.0
4th Fast Musto Skiff 179 Tim Miller   847 7.0 DNC 3.0 10.0 10.0
5th Fast RS100 205 Jim Wicks   1008 4.0 6.0 DNF 10.0 10.0
6th Fast Canoe 1234 Simon Owens   866 7.0 DNC 4.0 11.0 11.0

Race1 - Medium Fleet - 2017-08-27 at 16:00

Start: Medium, Finishes: Finish time, Time: 16:00, Wind dir: S, Ave wind: 6
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Medium Wayfarer 10617 Kevin Hornsey Theo Hornsey 1102 0:45:32 0:41:19 1.0
2 Medium Solo 5553 Alex Powell   1143 0:47:44 0:41:46 2.0
3 Medium Solo 5035 Roger Threadingham   1143 0:49:40 0:43:27 3.0
4 Medium Supernova 1032 Martyn Winfield   1075 0:47:17 0:43:59 4.0
5 Medium Solo 5073 Graham Castellano   1143 0:51:32 0:45:05 5.0
6 Medium Solo 4392 Brian Davies   1143 0:52:12 0:45:40 6.0
7 Medium Vareo 22222 Steve Cheshire   1085 0:50:47 0:46:48 7.0
8 Medium Laser Radial 195849 Tessa Collings   1139 0:53:54 0:47:19 8.0
9 Medium Laser Radial 198911 Hilary Thomas   1139 0:54:46 0:48:05 9.0
10 Medium Laser Radial 180431 Jan Pickett   1139 0:54:53 0:48:11 10.0
11 Medium National12 3500 Richard Powell Will Schofield 1064 0:53:19 0:50:07 11.0
12 Medium 2000 11111 Matilda Threadingham Steve Grier 1107 1:09:50 1:03:05 12.0
13 Medium Laser Radial 186868 Wil Schofield   1139 DNC   14.0

Race2 - Medium Fleet - 2017-08-28 at 16:30

Start: Medium, Finishes: Finish time, Time: 16:30, Wind dir: S, Ave wind: 6
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Medium Wayfarer 10617 Kevin Hornsey Theo Hornsey 1102 1:31:06 1:22:40 1.0
2 Medium Solo 5073 Graham Castellano   1143 1:36:51 1:24:44 2.0
3 Medium Supernova 1032 Martyn Winfield   1075 1:31:14 1:24:52 3.0
4 Medium Laser Radial 195849 Tessa Collings   1139 1:42:52 1:30:19 4.0
5 Medium Laser Radial 180431 Jan Pickett   1139 1:44:50 1:32:02 5.0
6 Medium Laser Radial 198911 Hilary Thomas   1139 1:46:16 1:33:18 6.0
7 Medium Laser Radial 186868 Wil Schofield   1139 1:48:58 1:35:40 7.0
8 Medium Solo 5553 Alex Powell   1143 DNC   14.0
8 Medium Solo 5035 Roger Threadingham   1143 DNC   14.0
8 Medium Solo 4392 Brian Davies   1143 DNC   14.0
8 Medium Vareo 22222 Steve Cheshire   1085 DNC   14.0
8 Medium National12 3500 Richard Powell Will Schofield 1064 DNC   14.0
8 Medium 2000 11111 Matilda Threadingham Steve Grier 1107 DNC   14.0

Race1 - Fast Fleet - 2017-08-27 at 16:00

Start: Fast, Finishes: Finish time, Time: 16:00, Wind dir: S, Ave wind: 6
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Fast RS400 1323 Jack Miller Linda Miller 942 0:44:54 0:47:40 1.0
2 Fast RS600 740 Mark Owens   920 0:45:50 0:49:49 2.0
3 Fast Musto Skiff 061 Nick Macwhirter   847 0:43:30 0:51:21 3.0
4 Fast RS100 205 Jim Wicks   1008 0:56:08 0:55:41 4.0
5 Fast Musto Skiff 179 Tim Miller   847 DNC   7.0
5 Fast Canoe 1234 Simon Owens   866 DNC   7.0

Race2 - Fast Fleet - 2017-08-28 at 16:30

Start: Fast, Finishes: Finish time, Time: 16:30, Wind dir: S, Ave wind: 6
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Fast RS600 740 Mark Owens   920 1:31:53 1:39:52 1.0
2 Fast RS400 1323 Jack Miller Linda Miller 942 1:35:05 1:40:56 2.0
3 Fast Musto Skiff 179 Tim Miller   847 1:30:19 1:46:38 3.0
4 Fast Canoe 1234 Simon Owens   866 1:32:28 1:46:46 4.0
5 Fast Musto Skiff 061 Nick Macwhirter   847 1:36:03 1:53:24 5.0
6 Fast RS100 205 Jim Wicks   1008 DNF   6.0

www.lockssc.co.uk


Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com