Landing Craft Trophy & Viking Ropes - Friday Series

Locks Sailing Club

Friday Series

Overall

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 24, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Race1
19th May
Race2
2nd June
Race3
16th June
Total Nett
1st Medium Supernova 1032 Martyn Winfield   1075 9.0 7.0 7.0 23.0 23.0
2nd Medium Wayfarer 10617 Kevin Hornsey Theo Hornsey 1102 25.0 DNC 1.0 1.0 27.0 27.0
3rd Medium Solo 035 Chris Flewitt   1143 3.0 2.0 25.0 DNC 30.0 30.0
4th Fast RS600 740 Mark Owens   920 2.0 3.0 25.0 DNC 30.0 30.0
5th Medium Wayfarer 10738 Martin Tice Harry Tice 1102 1.0 5.0 25.0 DNC 31.0 31.0
6th Medium Solo 5073 Graham Castellano   1143 6.0 25.0 DNC 5.0 36.0 36.0
7th Medium Laser Radial 195849 Tessa Collings   1139 4.0 8.0 25.0 DNC 37.0 37.0
8th Medium Laser 169293 Malcolm Weaver   1097 25.0 DNC 6.0 6.0 37.0 37.0
9th Medium Laser Radial 180431 Jan Pickett   1139 5.0 11.0 25.0 DNC 41.0 41.0
10th Medium Laser Radial 206902 Hilary Thomas   1139 7.0 9.0 25.0 DNC 41.0 41.0
11th Medium Solo 5596 Ray Collins   1143 25.0 DNC 25.0 DNC 2.0 52.0 52.0
12th Medium Solo 5553 Alec Powell   1143 25.0 DNC 25.0 DNC 3.0 53.0 53.0
13th Medium RS Vario 351 Tom Newman   1085 25.0 DNC 25.0 DNC 4.0 54.0 54.0
14th Medium Solo 5035 Roger Threadingham   1143 25.0 DNC 4.0 25.0 DNC 54.0 54.0
15th Fast RS400 1323 Jack Miller Chris Anstey 942 25.0 DNC 25.0 DNC 8.0 58.0 58.0
16th Fast RS100 205 Jim Wicks   1008 8.0 25.0 DNC 25.0 DNC 58.0 58.0
17th Medium Laser Radial 166704 Geoff Bristow   1139 25.0 DNC 25.0 DNC 9.0 59.0 59.0
18th Medium 2000 2607 James Noel Alfie Noel 1107 25.0 DNC 25.0 DNC 10.0 60.0 60.0
19th Medium Supernova 1031 Ed Willmott   1075 25.0 DNC 10.0 25.0 DNC 60.0 60.0
20th Medium 2000 1111 Sophie Borat   1107 25.0 DNC 25.0 DNC 11.0 61.0 61.0
21st Medium Finn 716 David Romano   1045 25.0 DNC 12.0 25.0 DNC 62.0 62.0
22nd Medium Laser Radial 142228 Stewart Jack   1139 25.0 DNC 13.0 25.0 DNC 63.0 63.0
23rd Fast Musto Skiff 061 Nick Macwhirter   847 25.0 DNC 14.0 25.0 DNC 64.0 64.0
24th Fast Canoe 227 Simon Owens   866 25.0 DNC 15.0 OCS 25.0 DNC 65.0 65.0

Race1 - 19th May at 18:00

Start: Medium, Finishes: Elapsed time, Time: 18:00
Start: Fast, Finishes: Elapsed time, Time: 18:00
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Corrected Points
1 Medium Wayfarer 10738 Martin Tice Harry Tice 1102 19:24:40 1:24:40 1:16:50 1.0
2 Fast RS600 740 Mark Owens   920 19:14:27 1:14:27 1:20:55 2.0
3 Medium Solo 035 Chris Flewitt   1143 19:32:43 1:32:43 1:21:07 3.0
4 Medium Laser Radial 195849 Tessa Collings   1139 19:34:48 1:34:48 1:23:14 4.0
5 Medium Laser Radial 180431 Jan Pickett   1139 19:34:57 1:34:57 1:23:22 5.0
6 Medium Solo 5073 Graham Castellano   1143 19:35:38 1:35:38 1:23:40 6.0
7 Medium Laser Radial 206902 Hilary Thomas   1139 19:35:56 1:35:56 1:24:14 7.0
8 Fast RS100 205 Jim Wicks   1008 19:25:24 1:25:24 1:24:43 8.0
9 Medium Supernova 1032 Martyn Winfield   1075 19:32:53 1:32:53 1:26:24 9.0

Race2 - 2nd June at 18:00

Start: Medium, Finishes: Finish time, Time: 18:00, Wind dir: NW, Ave wind: 3
Start: Fast, Finishes: Finish time, Time: 18:00, Wind dir: NW, Ave wind: 3
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Corrected Points
1 Medium Wayfarer 10617 Kevin Hornsey Theo Hornsey 1102 19:14:23 1:14:23 1:07:30 1.0
2 Medium Solo 035 Chris Flewitt   1143 19:17:57 1:17:57 1:08:12 2.0
3 Fast RS600 740 Mark Owens   920 19:04:04 1:04:04 1:09:38 3.0
4 Medium Solo 5035 Roger Threadingham   1143 19:19:42 1:19:42 1:09:44 4.0
5 Medium Wayfarer 10738 Martin Tice Harry Tice 1102 19:17:09 1:17:09 1:10:01 5.0
6 Medium Laser 169293 Malcolm Weaver   1097 19:17:53 1:17:53 1:11:00 6.0
7 Medium Supernova 1032 Martyn Winfield   1075 19:17:39 1:17:39 1:12:14 7.0
8 Medium Laser Radial 195849 Tessa Collings   1139 19:23:09 1:23:09 1:13:00 8.0
9 Medium Laser Radial 206902 Hilary Thomas   1139 19:23:10 1:23:10 1:13:01 9.0
10 Medium Supernova 1031 Ed Willmott   1075 19:19:06 1:19:06 1:13:35 10.0
11 Medium Laser Radial 180431 Jan Pickett   1139 19:24:46 1:24:46 1:14:25 11.0
12 Medium Finn 716 David Romano   1045 19:18:47 1:18:47 1:15:23 12.0
13 Medium Laser Radial 142228 Stewart Jack   1139 19:29:45 1:29:45 1:18:48 13.0
14 Fast Musto Skiff 061 Nick Macwhirter   847 19:09:04 1:09:04 1:21:33 14.0
15 Fast Canoe 227 Simon Owens   866   OCS   15.0

Race3 - 16th June at 16:30

Start: Medium, Finishes: Finish time, Time: 16:30, Wind dir: SE, Ave wind: 4
Start: Fast, Finishes: Finish time, Time: 16:30, Wind dir: SE, Ave wind: 4
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Corrected Points
1 Medium Wayfarer 10617 Kevin Hornsey Theo Hornsey 1102 17:25:43 0:55:43 0:50:34 1.0
2 Medium Solo 5596 Ray Collins   1143 17:28:00 0:58:00 0:50:45 2.0
3 Medium Solo 5553 Alec Powell   1143 17:28:34 0:58:34 0:51:14 3.0
4 Medium RS Vario 351 Tom Newman   1085 17:27:18 0:57:18 0:52:49 4.0
5 Medium Solo 5073 Graham Castellano   1143 17:30:48 1:00:48 0:53:12 5.0
6 Medium Laser 169293 Malcolm Weaver   1097 17:28:36 0:58:36 0:53:25 6.0
7 Medium Supernova 1032 Martyn Winfield   1075 17:28:45 0:58:45 0:54:39 7.0
8 Fast RS400 1323 Jack Miller Chris Anstey 942 17:22:58 0:52:58 0:56:14 8.0
9 Medium Laser Radial 166704 Geoff Bristow   1139 17:36:26 1:06:26 0:58:20 9.0
10 Medium 2000 2607 James Noel Alfie Noel 1107 17:36:32 1:06:32 1:00:06 10.0
11 Medium 2000 1111 Sophie Borat   1107 17:50:00 1:20:00 1:12:16 11.0


www.lockssc.co.uk

Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com