Locks Easter Series 2017

Locks Sailing Club

Easter Series Results are final as of 18:08 on April 17, 2017

Medium Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 12, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Easter1
14th April
Easter2
15th April
Easter3
16th April
Easter4
17th April
Total Nett
1st Medium Solo 5596 Ray Collins   1143 1.0 (3.0) 1.0 1.0 6.0 3.0
2nd Medium Solo 035 Chris Flewitt   1143 3.0 (4.0) 3.0 3.0 13.0 9.0
3rd Medium 2000 18 Gavin Cadmore   1107 (6.0 RET) 1.0 5.0 6.0 18.0 12.0
4th Medium Laser Radial 169293 Malcolm Weaver   1139 (12.0 DNC) 2.0 2.0 12.0 DNC 28.0 16.0
5th Medium Supernova 1032 Martyn Winfield   1075 5.0 (12.0 DNC) 7.0 5.0 29.0 17.0
6th Medium Laser Radial 195849 Tessa Collings   1139 6.0 RET 7.3 RDGa 4.0 (12.0 DNC) 29.3 17.3
7th Medium RS200 1616 Cath Longhurst Tracey Newman 1047 4.0 (12.0 DNC) 12.0 DNC 2.0 30.0 18.0
8th Medium Wayfarer 10617 Kevin Hornsey Ru Hornsey 1102 2.0 (12.0 DNC) 12.0 DNC 4.0 30.0 18.0
9th Medium Laser Radial 180431 Jan Pickett   1139 6.0 RET 8.7 RDGa 8.0 RET (12.0 DNC) 34.7 22.7
10th Medium Solo 4392 Brian Davies   1143 6.0 RET (12.0 DNC) 12.0 DNC 7.0 37.0 25.0
11th Medium Wayfarer 10737 Martin Tice S Tice 1102 (12.0 DNC) 12.0 DNC 6.0 12.0 DNC 42.0 30.0
12th Medium Solo 5035 Roger Threadingham   1143 (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 8.0 RET 44.0 32.0

Fast Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Easter1
14th April
Easter2
15th April
Easter3
16th April
Easter4
17th April
Total Nett
1st Fast RS400 1387 Simon Palmer Stuart Jack 942 1.0 (5.0 RET) 1.0 1.0 8.0 3.0
2nd Fast RS600 740 Mark Owen   920 2.0 1.0 2.0 (3.0) 8.0 5.0
3rd Fast RS400 1323 Jack Miller Chris Anstey 942 3.0 2.0 3.0 (4.0) 12.0 8.0
4th Fast RS100 205 Jim Wicks   1008 5.0 RET 3.0 (6.0 DNC) 2.0 16.0 10.0
5th Fast Musto Skiff 061 Nick Macwhirter   847 4.0 4.0 4.0 RET (5.0) 17.0 12.0
6th Fast RS400 1341 Martin Reeve Sam 942 5.0 RET (6.0 DNC) 6.0 DNC 6.0 DNC 23.0 17.0

Easter1 - Medium Fleet - 14th April at 14:00

Start: Medium, Finishes: Elapsed time, Time: 14:00
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Corrected Points
1 Medium Solo 5596 Ray Collins   1143 15:38:38 1:36:38 1:24:33 1.0
2 Medium Wayfarer 10617 Kevin Hornsey Ru Hornsey 1102 15:37:13 1:35:13 1:26:24 2.0
3 Medium Solo 035 Chris Flewitt   1143 15:41:21 1:39:21 1:26:55 3.0
4 Medium RS200 1616 Cath Longhurst Tracey Newman 1047 15:36:15 1:34:15 1:30:01 4.0
5 Medium Supernova 1032 Martyn Winfield   1075 15:42:48 1:40:48 1:33:46 5.0
6 Medium 2000 18 Gavin Cadmore   1107   RET   6.0
6 Medium Laser Radial 195849 Tessa Collings   1139   RET   6.0
6 Medium Laser Radial 180431 Jan Pickett   1139   RET   6.0
6 Medium Solo 4392 Brian Davies   1143   RET   6.0

Easter2 - Medium Fleet - 15th April at 14:30

Start: Medium, Finishes: Elapsed time, Time: 14:35:00
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Corrected Points
1 Medium 2000 18 Gavin Cadmore   1107 16:08:08 1:33:08 1:24:08 1.0
2 Medium Laser Radial 169293 Malcolm Weaver   1139 16:13:22 1:38:22 1:26:22 2.0
3 Medium Solo 5596 Ray Collins   1143 16:13:44 1:38:44 1:26:23 3.0
4 Medium Solo 035 Chris Flewitt   1143 16:14:44 1:39:44 1:27:15 4.0
5 Medium Laser Radial 195849 Tessa Collings   1139   RDGa   7.3
6 Medium Laser Radial 180431 Jan Pickett   1139   RDGa   8.7

Easter3 - Medium Fleet - 16th April at 15:00

Start: Medium, Finishes: Elapsed time, Time: 15:00:00
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Corrected Points
1 Medium Solo 5596 Ray Collins   1143 16:15:23 1:15:23 1:05:57 1.0
2 Medium Laser Radial 169293 Malcolm Weaver   1139 16:15:38 1:15:38 1:06:24 2.0
3 Medium Solo 035 Chris Flewitt   1143 16:16:21 1:16:21 1:06:48 3.0
4 Medium Laser Radial 195849 Tessa Collings   1139 16:17:01 1:17:01 1:07:37 4.0
5 Medium 2000 18 Gavin Cadmore   1107 16:15:18 1:15:18 1:08:01 5.0
6 Medium Wayfarer 10737 Martin Tice S Tice 1102 16:17:24 1:17:24 1:10:14 6.0
7 Medium Supernova 1032 Martyn Winfield   1075 16:16:29 1:16:29 1:11:09 7.0
8 Medium Laser Radial 180431 Jan Pickett   1139   RET   8.0

Easter4 - Medium Fleet - 17th April at 15:45:00

Start: Medium, Finishes: Elapsed time, Time: 15:45:00
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Corrected Points
1 Medium Solo 5596 Ray Collins   1143 17:09:34 1:24:34 1:13:59 1.0
2 Medium RS200 1616 Cath Longhurst Tracey Newman 1047 17:03:06 1:18:06 1:14:36 2.0
3 Medium Solo 035 Chris Flewitt   1143 17:10:38 1:25:38 1:14:55 3.0
4 Medium Wayfarer 10617 Kevin Hornsey Ru Hornsey 1102 17:07:50 1:22:50 1:15:10 4.0
5 Medium Supernova 1032 Martyn Winfield   1075 17:06:53 1:21:53 1:16:10 5.0
6 Medium 2000 18 Gavin Cadmore   1107 17:10:44 1:25:44 1:17:27 6.0
7 Medium Solo 4392 Brian Davies   1143 17:15:07 1:30:07 1:18:51 7.0
8 Medium Solo 5035 Roger Threadingham   1143   RET   8.0

Easter1 - Fast Fleet - 14th April at 14:00

Start: Fast, Finishes: Elapsed time, Time: 14:00
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Corrected Points
1 Fast RS400 1387 Simon Palmer Stuart Jack 942 15:21:36 1:19:36 1:24:30 1.0
2 Fast RS600 740 Mark Owen   920 15:20:40 1:18:40 1:25:30 2.0
3 Fast RS400 1323 Jack Miller Chris Anstey 942 15:28:50 1:26:50 1:32:11 3.0
4 Fast Musto Skiff 061 Nick Macwhirter   847 15:58:18 1:56:18 2:17:18 4.0
5 Fast RS100 205 Jim Wicks   1008   RET   5.0
5 Fast RS400 1341 Martin Reeve Sam 942   RET   5.0

Easter2 - Fast Fleet - 15th April at 14:30

Start: Fast, Finishes: Elapsed time, Time: 14:35:00
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Corrected Points
1 Fast RS600 740 Mark Owen   920 15:50:38 1:15:38 1:22:13 1.0
2 Fast RS400 1323 Jack Miller Chris Anstey 942 15:59:21 1:24:21 1:29:33 2.0
3 Fast RS100 205 Jim Wicks   1008 16:06:28 1:31:28 1:30:44 3.0
4 Fast Musto Skiff 061 Nick Macwhirter   847 15:57:47 1:22:47 1:37:44 4.0
5 Fast RS400 1387 Simon Palmer Stuart Jack 942   RET   5.0

Easter3 - Fast Fleet - 16th April at 15:00

Start: Fast, Finishes: Elapsed time, Time: 15:00:00
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Corrected Points
1 Fast RS400 1387 Simon Palmer Stuart Jack 942 16:26:20 1:26:20 1:31:39 1.0
2 Fast RS600 740 Mark Owen   920 16:25:58 1:25:58 1:33:27 2.0
3 Fast RS400 1323 Jack Miller Chris Anstey 942 16:34:48 1:34:48 1:40:38 3.0
4 Fast Musto Skiff 061 Nick Macwhirter   847   RET   4.0

Easter4 - Fast Fleet - 17th April at 15:45:00

Start: Fast, Finishes: Elapsed time, Time: 15:45:00
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Corrected Points
1 Fast RS400 1387 Simon Palmer Stuart Jack 942 17:20:59 1:35:59 1:41:54 1.0
2 Fast RS100 205 Jim Wicks   1008 17:30:10 1:45:10 1:44:20 2.0
3 Fast RS600 740 Mark Owen   920 17:22:26 1:37:26 1:45:54 3.0
4 Fast RS400 1323 Jack Miller Chris Anstey 942 17:25:40 1:40:40 1:46:52 4.0
5 Fast Musto Skiff 061 Nick Macwhirter   847 17:22:19 1:37:19 1:54:54 5.0

www.lockssc.co.uk


Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com