Locks Autumn Series

Locks Sailing Club

Autumn Series

Fast Fleet

Sailed: 7, Discards: 2, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 10, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Autumn3
2017-11-04
Autumn4
2017-11-05
Autumn5
2017-11-18
Autumn6
2017-11-19
Autumn7
2017-11-25
Autumn8
2017-12-03
Autumn9
2017-12-17
Total Nett
1st Fast RS 400 1391 Martin Reeve Morgan Allen 942 (2.0) 1.0 1.0 1.0 2.0 RDGa 2.0 (5.0 RET) 14.0 7.0
2nd Fast CANOE INTERNATIONAL 257 Chris Flewitt   915 (4.0 RDGa) 3.0 2.0 (11.0 DNC) 4.0 RET 1.0 3.0 28.0 13.0
3rd Fast MUSTO SKIFF 179 Tim Miller   847 3.0 2.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 2.0 5.7 RDGa 5.0 RET 39.7 17.7
4th Fast MUSTO SKIFF 061 Nick MacWhirter   847 (4.0) 4.0 (6.0) 3.0 3.0 4.0 4.0 RDGa 28.0 18.0
5th Fast RS 500 614 Richard Powell Will Scofield 968 (11.0 DNC) 5.0 5.8 RDGa 2.0 1.0 (11.0 DNC) 5.0 RET 40.8 18.8
6th Fast RS 400 1323 Jack Miller Chris Anstey 942 (11.0 DNC) (7.0 RET) 4.0 5.5 RDGa 4.0 RET 3.0 4.0 38.5 20.5
7th Fast RS 800 931 Dan Jarman Harvey Jarman 810 1.0 (11.0 DNC) 3.0 (11.0 DNC) 7.0 RDGa 11.0 DNC 5.0 RET 49.0 27.0
8th Fast RS 100 8.4 205 Jim Wicks   1008 5.0 RET 6.0 5.0 (11.0 DNC) 4.0 RET 7.0 RDGa (11.0 DNC) 49.0 27.0
9th Fast CANOE INTERNATIONAL ASYMETRIC 314 Simon Owens   866 5.0 RET (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 1.0 61.0 39.0
10th Fast RS 600 740 Mark Owen   920 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 2.0 68.0 46.0

Medium Fleet

Sailed: 7, Discards: 2, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 13, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Autumn3
2017-11-04
Autumn4
2017-11-05
Autumn5
2017-11-18
Autumn6
2017-11-19
Autumn7
2017-11-25
Autumn8
2017-12-03
Autumn9
2017-12-17
Total Nett
1st Medium SOLO 5596 Ray Collins   1143 1.0 (2.0) 2.0 1.0 1.0 (3.0) 1.0 11.0 6.0
2nd Medium SOLO 5553 Alex Powell   1143 2.0 1.0 1.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 7.7 RDGa 14.0 DNC 53.7 25.7
3rd Medium LASER RADIAL 169293 Malcolm Weaver   1139 (14.0 DNC) 8.0 RDGa (14.0 DNC) 14.0 DNC 2.0 2.0 2.0 RET 56.0 28.0
4th Medium LASER RADIAL 195349 Tessa Collings   1139 (14.0 DNC) 8.8 RDGa 3.0 4.0 (14.0 DNC) 4.0 14.0 DNC 61.8 33.8
5th Medium SOLO 5073 Graham Castellano   1143 4.0 (14.0 DNC) 4.0 (14.0 DNC) 4.0 RET 14.0 DNC 14.0 DNC 68.0 40.0
6th Medium LASER RADIAL 180431 Jan Pickett   1139 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 10.7 RDGa 3.0 14.0 DNC 5.0 14.0 DNC 74.7 46.7
7th Medium LASER RADIAL 206902 Hilary Thomas   1139 3.0 3.0 RET (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 76.0 48.0
8th Medium LASER RADIAL 186868 Richard Powell   1139 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 1.0 14.0 DNC 85.0 57.0
9th Medium WAYFARER 10617 Kevin Hornsey Ru Hornsey 1102 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 2.0 RET 86.0 58.0
10th Medium LASER 169293a Malcolm Weaver   1097 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 2.0 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 86.0 58.0
11th Medium DEVOTI D-ZERO 136 Leigh Russell   1029 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 3.0 14.0 DNC 14.0 DNC 87.0 59.0
12th Medium LASER RADIAL 186868 Will Schofield   1139 5.0 DNF (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 89.0 61.0
13th Medium SUPERNOVA 1032 Martyn Winfield   1075 (14.0 RDGa) (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 98.0 70.0

Autumn3 - Fast Fleet - 2017-11-04 at 10:45

Start: Fast, Finishes: Finish time, Time: 10:45
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Corrected Points
1 Fast RS 800 931 Dan Jarman Harvey Jarman 810 11:45:00 1:00:00 1:14:04 1.0
2 Fast RS 400 1391 Martin Reeve Morgan Allen 942 12:11:25 1:26:25 1:31:44 2.0
3 Fast MUSTO SKIFF 179 Tim Miller   847 12:12:33 1:27:33 1:43:22 3.0
4 Fast CANOE INTERNATIONAL 257 Chris Flewitt   915   RDGa   4.0
4 Fast MUSTO SKIFF 061 Nick MacWhirter   847 12:37:37 1:52:37 2:12:58 4.0
6 Fast RS 100 8.4 205 Jim Wicks   1008   RET   5.0
6 Fast CANOE INTERNATIONAL ASYMETRIC 314 Simon Owens   866   RET   5.0

Autumn4 - Fast Fleet - 2017-11-05 at 11:30

Start: Fast, Finishes: Finish time, Time: 11:30:00
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Corrected Points
1 Fast RS 400 1391 Martin Reeve Morgan Allen 942 12:48:38 1:18:38 1:23:28 1.0
2 Fast MUSTO SKIFF 179 Tim Miller   847 12:43:46 1:13:46 1:27:06 2.0
3 Fast CANOE INTERNATIONAL 257 Chris Flewitt   915 12:49:50 1:19:50 1:27:15 3.0
4 Fast MUSTO SKIFF 061 Nick MacWhirter   847 12:46:04 1:16:04 1:29:48 4.0
5 Fast RS 500 614 Richard Powell Will Scofield 968 12:57:42 1:27:42 1:30:36 5.0
6 Fast RS 100 8.4 205 Jim Wicks   1008 13:07:23 1:37:23 1:36:37 6.0
7 Fast RS 400 1323 Jack Miller Chris Anstey 942   RET   7.0

Autumn5 - Fast Fleet - 2017-11-18 at 10:45

Start: Fast, Finishes: Finish time, Time: 10:45:00
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Corrected Points
1 Fast RS 400 1391 Martin Reeve Morgan Allen 942 11:52:21 1:07:21 1:11:30 1.0
2 Fast CANOE INTERNATIONAL 257 Chris Flewitt   915 11:51:02 1:06:02 1:12:10 2.0
3 Fast RS 800 931 Dan Jarman Harvey Jarman 810 11:44:06 0:59:06 1:12:58 3.0
4 Fast RS 400 1323 Jack Miller Chris Anstey 942 11:56:25 1:11:25 1:15:49 4.0
5 Fast RS 100 8.4 205 Jim Wicks   1008 12:02:58 1:17:58 1:17:21 5.0
6 Fast RS 500 614 Richard Powell Will Scofield 968   RDGa   5.8
7 Fast MUSTO SKIFF 061 Nick MacWhirter   847 11:58:08 1:13:08 1:26:21 6.0

Autumn6 - Fast Fleet - 2017-11-19 at 11:30

Start: Fast, Finishes: Elapsed time, Time: 11:33
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Corrected Points
1 Fast RS 400 1391 Martin Reeve Morgan Allen 942   0:59:59 1:03:41 1.0
2 Fast RS 500 614 Richard Powell Will Scofield 968   1:03:27 1:05:33 2.0
3 Fast MUSTO SKIFF 061 Nick MacWhirter   847   01:00:42 1:11:40 3.0
4 Fast RS 400 1323 Jack Miller Chris Anstey 942   RDGa   5.5

Autumn7 - Fast Fleet - 2017-11-25 at 14:30

Start: Fast, Finishes: Elapsed time, Time: 14:30
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Corrected Points
1 Fast RS 500 614 Richard Powell Will Scofield 968   1:07:33 1:09:47 1.0
2 Fast RS 400 1391 Martin Reeve Morgan Allen 942   RDGa   2.0
2 Fast MUSTO SKIFF 179 Tim Miller   847   1:08:20 1:20:41 2.0
4 Fast MUSTO SKIFF 061 Nick MacWhirter   847   1:09:25 1:21:57 3.0
5 Fast CANOE INTERNATIONAL 257 Chris Flewitt   915   RET   4.0
5 Fast RS 400 1323 Jack Miller Chris Anstey 942   RET   4.0
5 Fast RS 100 8.4 205 Jim Wicks   1008   RET   4.0
8 Fast RS 800 931 Dan Jarman Harvey Jarman 810   RDGa   7.0

Autumn8 - Fast Fleet - 2017-12-03 at 10:15

Start: Fast, Finishes: Elapsed time, Time: 10:15
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Corrected Points
1 Fast CANOE INTERNATIONAL 257 Chris Flewitt   915   1:24:47 1:32:40 1.0
2 Fast RS 400 1391 Martin Reeve Morgan Allen 942   1:27:45 1:33:09 2.0
3 Fast RS 400 1323 Jack Miller Chris Anstey 942   1:31:52 1:37:31 3.0
4 Fast MUSTO SKIFF 061 Nick MacWhirter   847   1:34:22 1:51:25 4.0
5 Fast MUSTO SKIFF 179 Tim Miller   847   RDGa   5.7
6 Fast RS 100 8.4 205 Jim Wicks   1008   RDGa   7.0

Autumn9 - Fast Fleet - 2017-12-17 at 10:00

Start: Fast, Finishes: Finish time, Time: 10:20
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Corrected Points
1 Fast CANOE INTERNATIONAL ASYMETRIC 314 Simon Owens   866 11:31:49 1:11:49 1:22:56 1.0
2 Fast RS 600 740 Mark Owen   920 11:48:51 1:28:51 1:36:35 2.0
3 Fast CANOE INTERNATIONAL 257 Chris Flewitt   915 12:09:47 1:49:47 1:59:59 3.0
4 Fast MUSTO SKIFF 061 Nick MacWhirter   847   RDGa   4.0
4 Fast RS 400 1323 Jack Miller Chris Anstey 942 12:16:10 1:56:10 2:03:19 4.0
6 Fast RS 400 1391 Martin Reeve Morgan Allen 942   RET   5.0
6 Fast MUSTO SKIFF 179 Tim Miller   847   RET   5.0
6 Fast RS 500 614 Richard Powell Will Scofield 968   RET   5.0
6 Fast RS 800 931 Dan Jarman Harvey Jarman 810   RET   5.0

Autumn3 - Medium Fleet - 2017-11-04 at 10:45

Start: Medium, Finishes: Finish time, Time: 10:45
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Corrected Points
1 Medium SOLO 5596 Ray Collins   1143 12:19:01 1:34:01 1:22:15 1.0
2 Medium SOLO 5553 Alex Powell   1143 12:19:31 1:34:31 1:22:42 2.0
3 Medium LASER RADIAL 206902 Hilary Thomas   1139 12:26:46 1:41:46 1:29:21 3.0
4 Medium SOLO 5073 Graham Castellano   1143 12:29:42 1:44:42 1:31:36 4.0
5 Medium LASER RADIAL 186868 Will Schofield   1139   DNF   5.0
6 Medium SUPERNOVA 1032 Martyn Winfield   1075   RDGa 0:00:00 14.0

Autumn4 - Medium Fleet - 2017-11-05 at 11:30

Start: Medium, Finishes: Finish time, Time: 11:30:00
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Corrected Points
1 Medium SOLO 5553 Alex Powell   1143 13:07:08 1:37:08 1:24:59 1.0
2 Medium SOLO 5596 Ray Collins   1143 13:07:09 1:37:09 1:25:00 2.0
3 Medium LASER RADIAL 206902 Hilary Thomas   1139   RET   3.0
4 Medium LASER RADIAL 169293 Malcolm Weaver   1139   RDGa 0:00:00 8.0
5 Medium LASER RADIAL 195349 Tessa Collings   1139   RDGa 0:00:00 8.8

Autumn5 - Medium Fleet - 2017-11-18 at 10:45

Start: Medium, Finishes: Finish time, Time: 10:45:00
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Corrected Points
1 Medium SOLO 5553 Alex Powell   1143 11:41:33 0:56:33 0:49:29 1.0
2 Medium SOLO 5596 Ray Collins   1143 11:41:46 0:56:46 0:49:40 2.0
3 Medium LASER RADIAL 195349 Tessa Collings   1139 11:47:54 1:02:54 0:55:13 3.0
4 Medium SOLO 5073 Graham Castellano   1143 11:50:59 1:05:59 0:57:44 4.0
5 Medium LASER RADIAL 180431 Jan Pickett   1139   RDGa   10.7

Autumn6 - Medium Fleet - 2017-11-19 at 11:30

Start: Medium, Finishes: Elapsed time, Time: 11:33
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Corrected Points
1 Medium SOLO 5596 Ray Collins   1143   1:19:29 1:09:32 1.0
2 Medium LASER 169293a Malcolm Weaver   1097   1:23:13 1:15:52 2.0
3 Medium LASER RADIAL 180431 Jan Pickett   1139   1:28:40 1:17:51 3.0
4 Medium LASER RADIAL 195349 Tessa Collings   1139   1:29:58 1:18:59 4.0

Autumn7 - Medium Fleet - 2017-11-25 at 14:30

Start: Medium, Finishes: Elapsed time, Time: 14:30
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Corrected Points
1 Medium SOLO 5596 Ray Collins   1143   1:02:25 0:54:36 1.0
2 Medium LASER RADIAL 169293 Malcolm Weaver   1139   1:03:46 0:55:59 2.0
3 Medium DEVOTI D-ZERO 136 Leigh Russell   1029   0:57:40 0:56:02 3.0
4 Medium SOLO 5073 Graham Castellano   1143   RET   4.0

Autumn8 - Medium Fleet - 2017-12-03 at 10:15

Start: Medium, Finishes: Elapsed time, Time: 10:15
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Corrected Points
1 Medium LASER RADIAL 186868 Richard Powell   1139   1:18:58 1:09:20 1.0
2 Medium LASER RADIAL 169293 Malcolm Weaver   1139   1:19:32 1:09:50 2.0
3 Medium SOLO 5596 Ray Collins   1143   1:20:58 1:10:50 3.0
4 Medium LASER RADIAL 195349 Tessa Collings   1139   1:23:05 1:12:57 4.0
5 Medium LASER RADIAL 180431 Jan Pickett   1139   1:24:08 1:13:52 5.0
6 Medium SOLO 5553 Alex Powell   1143   RDGa   7.7

Autumn9 - Medium Fleet - 2017-12-17 at 10:00

Start: Medium, Finishes: Finish time, Time: 10:20
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Corrected Points
1 Medium SOLO 5596 Ray Collins   1143 12:12:54 1:52:54 1:38:47 1.0
2 Medium LASER RADIAL 169293 Malcolm Weaver   1139   RET   2.0
2 Medium WAYFARER 10617 Kevin Hornsey Ru Hornsey 1102   RET   2.0


www.lockssc.co.uk

Sailwave Scoring Software 2.24.0
www.sailwave.com