event burgee venue burgee

Albacore Cup and Clipper Trophy

Locks Sailing Club

Albacore Cup and Clipper Trophy

Medium Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 11, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Race1
23/07/2017
Race2
29/07/2017
Total Nett
1st Medium Laser Radial 198911 Hilary Thomas   1139 3.0 RET 2.0 5.0 5.0
2nd Medium Wayfarer 10737 Martin Tice Harry Tice 1102 12.0 DNC 1.0 13.0 13.0
3rd Medium Solo 5596 Ray Collins   1143 1.0 12.0 DNC 13.0 13.0
4th Medium Laser Radial 169293 Malcolm Weaver   1139 2.0 12.0 DNC 14.0 14.0
5th Medium DZero 136 Leigh Russell   1029 12.0 DNC 3.0 15.0 15.0
6th Medium Laser Radial 180431 Jan Pickett   1139 3.0 RET 12.0 DNC 15.0 15.0
6th Medium Supernova 1031 Ed Willmott   1075 3.0 RET 12.0 DNC 15.0 15.0
6th Medium Solo 5035 Roger Threadingham   1143 3.0 RET 12.0 DNC 15.0 15.0
9th Medium Solo 4342 Brian Davies   1143 12.0 DNC 4.0 16.0 16.0
10th Medium Solo 5073 Graham Castellano   1143 12.0 DNC 5.0 17.0 17.0
11th Medium Vaero 517 Steve Cheshire   1085 12.0 DNC 6.0 18.0 18.0

Fast Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 2, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Race1
23/07/2017
Race2
29/07/2017
Total Nett
1st Fast Musto Skiff 061 Nick Macwhirter   847 1.0 2.0 3.0 3.0
2nd Fast Musto Skiff 179 Tim Miller   847 3.0 DNC 1.0 4.0 4.0

Race1 - Medium Fleet - 23/07/2017 at 11:30

Start: Medium, Finishes: Elapsed time, Time: 11:35
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Medium Solo 5596 Ray Collins   1143 1:07:04 0:58:41 1.0
2 Medium Laser Radial 169293 Malcolm Weaver   1139 1:10:08 1:01:34 2.0
3 Medium Laser Radial 198911 Hilary Thomas   1139 RET   3.0
3 Medium Laser Radial 180431 Jan Pickett   1139 RET   3.0
3 Medium Supernova 1031 Ed Willmott   1075 RET   3.0
3 Medium Solo 5035 Roger Threadingham   1143 RET   3.0
7 Medium Wayfarer 10737 Martin Tice Harry Tice 1102 DNC   12.0
7 Medium DZero 136 Leigh Russell   1029 DNC   12.0
7 Medium Solo 4342 Brian Davies   1143 DNC   12.0
7 Medium Solo 5073 Graham Castellano   1143 DNC   12.0
7 Medium Vaero 517 Steve Cheshire   1085 DNC   12.0

Race2 - Medium Fleet - 29/07/2017 at 16:30

Start: Medium, Finishes: Finish time, Time: 16:30
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Medium Wayfarer 10737 Martin Tice Harry Tice 1102 1:00:47 0:55:09 1.0
2 Medium Laser Radial 198911 Hilary Thomas   1139 1:03:28 0:55:43 2.0
3 Medium DZero 136 Leigh Russell   1029 0:58:17 0:56:38 3.0
4 Medium Solo 4342 Brian Davies   1143 1:07:31 0:59:04 4.0
5 Medium Solo 5073 Graham Castellano   1143 1:07:46 0:59:17 5.0
6 Medium Vaero 517 Steve Cheshire   1085 1:06:39 1:01:26 6.0
7 Medium Solo 5596 Ray Collins   1143 DNC   12.0
7 Medium Laser Radial 169293 Malcolm Weaver   1139 DNC   12.0
7 Medium Laser Radial 180431 Jan Pickett   1139 DNC   12.0
7 Medium Supernova 1031 Ed Willmott   1075 DNC   12.0
7 Medium Solo 5035 Roger Threadingham   1143 DNC   12.0

Race1 - Fast Fleet - 23/07/2017 at 11:30

Start: Fast, Finishes: Elapsed time, Time: 11:35
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Fast Musto Skiff 061 Nick Macwhirter   847 1:11:43 1:24:40 1.0
2 Fast Musto Skiff 179 Tim Miller   847 DNC   3.0

Race2 - Fast Fleet - 29/07/2017 at 16:30

Start: Fast, Finishes: Finish time, Time: 16:30
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Fast Musto Skiff 179 Tim Miller   847 1:02:30 1:13:47 1.0
2 Fast Musto Skiff 061 Nick Macwhirter   847 1:02:44 1:14:04 2.0

www.lockssc.co.uk


Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com