Charles Haines & Stapleton Cup

Results are final as of 19/10/2016

Fast Fleet

Sailed: 3, Discards: 1, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY R1 19:30 R2 19:00:00 R3 19:00:00 Total Nett
1st Fast RS800 931 Dan Jarman Harvey Jarman 817 1.0 1.0 (8.0 DNC) 10.0 2.0
2nd Fast RS600 740 Mark Owens   920 (8.0 DNC) 2.0 1.0 11.0 3.0
3rd Fast Musto Skiff 061 Nick MacWhirter   847 (3.0) 3.0 2.0 8.0 5.0
4th Fast RS100 (8.4) 205 Jim Wicks   1004 2.0 (8.0 DNC) 8.0 DNC 18.0 10.0
5th Fast RS400 1223 Jack Miller Stewart Jack 943 (8.0 DNC) 4.0 8.0 DNC 20.0 12.0
6th Fast RS400 948 Tim Miller Linda Miller 943 (8.0 DNC) 5.0 8.0 DNC 21.0 13.0
7th Fast RS400 1387 Simon Palmer Stewart Jack 943 5.0 DNF (8.0 DNC) 8.0 DNC 21.0 13.0

Medium Fleet

Sailed: 3, Discards: 1, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 11, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY R1 19:30 R2 19:00:00 R3 19:00:00 Total Nett
1st Medium Solo 5073 Graham Castellano   1140 5.0 2.0 (12.0 DNC) 19.0 7.0
2nd Medium Laser Radial 169293 Malcolm Weaver   1136 2.0 5.0 (12.0 DNC) 19.0 7.0
3rd Medium Laser Radial 195849 Tessa Collins   1136 4.0 4.0 (12.0 DNC) 20.0 8.0
4th Medium Supernova 1031 Ed Willmott   1075 6.0 3.0 (12.0 DNC) 21.0 9.0
5th Medium Wayfarer 1073 Martin Tice Ian Corney 1107 (12.0 DNC) 12.0 DNC 1.0 25.0 13.0
6th Medium Supernova 1032 Martin Winfield   1075 (12.0 DNC) 1.0 12.0 DNC 25.0 13.0
7th Medium Solo 5553 Alec Powell   1140 1.0 (12.0 DNC) 12.0 DNC 25.0 13.0
8th Medium Solo 5596 Ray Collins   1050 7.0 6.0 (12.0 DNC) 25.0 13.0
9th Medium D-Zero 136 Lee Russell   1033 (12.0 DNC) 12.0 DNC 2.0 26.0 14.0
10th Medium Laser Radial 206902 Hilary Thomas   1136 3.0 (12.0 DNC) 12.0 DNC 27.0 15.0
11th Medium 2000   S. Grier M. Threadingham 1101 (12.0 DNC) 7.0 12.0 DNC 31.0 19.0

R1 - Fast Fleet - 14/06/2016 at 19:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Fast RS800 931 Dan Jarman Harvey Jarman 817 0:55:28 1:07:53 1.0
2 Fast RS100 (8.4) 205 Jim Wicks   1004 1:15:17 1:14:59 2.0
3 Fast Musto Skiff 061 Nick MacWhirter   847 1:03:38 1:15:08 3.0
4 Fast RS400 1387 Simon Palmer Stewart Jack 943 DNF   5.0

R2 - Fast Fleet - 13/07/2016 at 19:00:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Fast RS800 931 Dan Jarman Harvey Jarman 817 0:55:22 1:07:46 1.0
2 Fast RS600 740 Mark Owens   920 1:03:12 1:08:42 2.0
3 Fast Musto Skiff 061 Nick MacWhirter   847 0:59:20 1:10:03 3.0
4 Fast RS400 1223 Jack Miller Stewart Jack 943 1:06:22 1:10:23 4.0
5 Fast RS400 948 Tim Miller Linda Miller 943 1:09:32 1:13:44 5.0

R3 - Fast Fleet - 13/07/2016 at 19:00:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Fast RS600 740 Mark Owens   920 00:47:46 0:51:55 1.0
2 Fast Musto Skiff 061 Nick MacWhirter   847 00:45:44 0:54:00 2.0

R1 - Medium Fleet - 14/06/2016 at 19:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Medium Solo 5553 Alec Powell   1140 1:16:22 1:06:59 1.0
2 Medium Laser Radial 169293 Malcolm Weaver   1136 1:17:20 1:08:05 2.0
3 Medium Laser Radial 206902 Hilary Thomas   1136 1:19:45 1:10:12 3.0
4 Medium Laser Radial 195849 Tessa Collins   1136 1:20:42 1:11:02 4.0
5 Medium Solo 5073 Graham Castellano   1140 1:21:55 1:11:51 5.0
6 Medium Supernova 1031 Ed Willmott   1075 1:18:02 1:12:35 6.0
7 Medium Solo 5596 Ray Collins   1050 1:16:18 1:12:40 7.0

R2 - Medium Fleet - 13/07/2016 at 19:00:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Medium Supernova 1032 Martin Winfield   1075 0:55:16 0:51:25 1.0
2 Medium Solo 5073 Graham Castellano   1140 0:59:09 0:51:53 2.0
3 Medium Supernova 1031 Ed Willmott   1075 0:56:53 0:52:55 3.0
4 Medium Laser Radial 195849 Tessa Collins   1136 1:00:35 0:53:20 4.0
5 Medium Laser Radial 169293 Malcolm Weaver   1136 1:00:43 0:53:27 5.0
6 Medium Solo 5596 Ray Collins   1050 0:56:49 0:54:07 6.0
7 Medium 2000   S. Grier M. Threadingham 1101 1:00:25 0:54:52 7.0

R3 - Medium Fleet - 13/07/2016 at 19:00:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Medium Wayfarer 1073 Martin Tice Ian Corney 1107 00:53:15 0:48:06 1.0
2 Medium D-Zero 136 Lee Russell   1033 00:50:49 0:49:12 2.0



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com