Blanchard Cup - Maurice Hutchins Trophy

Results are final as of 10/10/2016

Fast Fleet

Sailed: 3, Discards: 1, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Race 1 Race 2 Race 3 Total Nett
1st Fast RS400 1323 Jack Miller Chris Anstey 943 2.0 (3.0 DNF) 1.0 6.0 3.0
2nd Fast RS100 (8.4) 205 Jim Wicks   1004 (5.0 DNC) 1.0 5.0 DNC 11.0 6.0
3rd Fast RS600 740 M. Owens   920 1.0 (5.0 DNC) 5.0 DNC 11.0 6.0
4th Fast Musto Skiff 061 Nick McWhirter   847 (5.0 DNC) 5.0 DNC 2.0 12.0 7.0

Medium Fleet

Sailed: 3, Discards: 1, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 10, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Race 1 Race 2 Race 3 Total Nett
1st Medium Solo 5596 Ray Collins   1140 1.0 1.0 (11.0 DNC) 13.0 2.0
2nd Medium Laser Radial 186868 Richard Powell   1136 (11.0 DNC) 3.0 1.0 15.0 4.0
3rd Medium Solo 5553 Alec Powell   1140 2.0 2.0 (11.0 DNC) 15.0 4.0
4th Medium Laser 169293 Malcolm Weaver   1095 4.0 4.0 (11.0 DNC) 19.0 8.0
5th Medium Solo 5073 Graham Castellano   1140 3.0 6.0 (11.0 DNC) 20.0 9.0
6th Medium Laser Radial 206907 Hilary Thomas   1136 (7.0 DNF) 5.0 5.0 17.0 10.0
7th Medium Laser Radial 169293 Malcolm Weaver   1136 (11.0 DNC) 11.0 DNC 2.0 24.0 13.0
8th Medium Firefly 3841 Alec Powell Ana Powell 1163 (11.0 DNC) 11.0 DNC 3.0 25.0 14.0
9th Medium Laser Radial 195849 Tessa Collings   1136 (11.0 DNC) 11.0 DNC 4.0 26.0 15.0
10th Medium Wayfarer 10657 Chris Hornsey Mavis Hornsey 1107 7.0 DNF (11.0 DNC) 11.0 DNC 29.0 18.0

Race 1 - Fast Fleet - 12/03/2016 at 13:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Fast RS600 740 M. Owens   920 1:18:38 1:25:28 1.0
2 Fast RS400 1323 Jack Miller Chris Anstey 943 1:25:27 1:30:37 2.0

Race 2 - Fast Fleet - 13/03/2016 at 14:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Fast RS100 (8.4) 205 Jim Wicks   1004 01:03:14 1:02:59 1.0
2 Fast RS400 1323 Jack Miller Chris Anstey 943 DNF   3.0

Race 3 - Fast Fleet - 20/03/2016 at 09:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Fast RS400 1323 Jack Miller Chris Anstey 943 0:49:33 0:52:33 1.0
2 Fast Musto Skiff 061 Nick McWhirter   847 0:58:07 1:08:37 2.0

Race 1 - Medium Fleet - 12/03/2016 at 13:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Medium Solo 5596 Ray Collins   1140 1:25:43 1:15:11 1.0
2 Medium Solo 5553 Alec Powell   1140 1:26:58 1:16:17 2.0
3 Medium Solo 5073 Graham Castellano   1140 1:28:05 1:17:16 3.0
4 Medium Laser 169293 Malcolm Weaver   1095 1:29:35 1:21:49 4.0
5 Medium Laser Radial 206907 Hilary Thomas   1136 DNF   7.0
5 Medium Wayfarer 10657 Chris Hornsey Mavis Hornsey 1107 DNF   7.0

Race 2 - Medium Fleet - 13/03/2016 at 14:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Medium Solo 5596 Ray Collins   1140 00:51:30 0:45:11 1.0
2 Medium Solo 5553 Alec Powell   1140 00:52:00 0:45:37 2.0
3 Medium Laser Radial 186868 Richard Powell   1136 00:52:07 0:45:53 3.0
4 Medium Laser 169293 Malcolm Weaver   1095 00:51:31 0:47:03 4.0
5 Medium Laser Radial 206907 Hilary Thomas   1136 00:53:41 0:47:15 5.0
6 Medium Solo 5073 Graham Castellano   1140 00:56:16 0:49:21 6.0

Race 3 - Medium Fleet - 20/03/2016 at 09:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Medium Laser Radial 186868 Richard Powell   1136 1:06:12 0:58:16 1.0
2 Medium Laser Radial 169293 Malcolm Weaver   1136 1:09:10 1:00:53 2.0
3 Medium Firefly 3841 Alec Powell Ana Powell 1163 1:12:42 1:02:31 3.0
4 Medium Laser Radial 195849 Tessa Collings   1136 1:13:00 1:04:16 4.0
5 Medium Laser Radial 206907 Hilary Thomas   1136 1:20:31 1:10:53 5.0



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com