RNLI Race

Fast Fleet

Sailed:2, Discards:0, To count:2, Ratings:PY, Entries:6, Scoring system:Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Club PY 05/09/2009 - 1/2
   
12/09/2009 - 2/2
   
Total Nett Notes
1st Fast RS 400 951 Chris Iles Katherine Iles Locks SC 952 3.0 1.0 4.0 4.0
2nd Fast RS 400 453 Simon Palmer Ray Collins Locks SC 952 4.0 3.0 7.0 7.0
3rd Fast Laser 4000 1 Geoff Holden Bernice Holden Locks SC 908 1.0 7.0 DNC 8.0 8.0
4th Fast RS 400 427 Ian Burrans Charlotte Burrans Locks SC 952 7.0 DNC 2.0 9.0 9.0
5th Fast RS 400 427 Matt Holden Charlotte Burrans Locks SC 952 2.0 7.0 DNC 9.0 9.0
6th Fast RS 400 922 Paul Phelan Mandy Phelan Locks SC 952 5.0 7.0 DNC 12.0 12.0

Medium Fleet

Sailed:2, Discards:0, To count:2, Ratings:PY, Entries:13, Scoring system:Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Club PY 05/09/2009 - 1/2
   
12/09/2009 - 2/2
   
Total Nett Notes
1st Medium Wayfarer 10598 Cath Longhurst Tracey Newman Locks SC 1099 1.0 1.0 2.0 2.0
2nd Medium Solo 4434 Chris Hornsey   Locks SC 1155 2.0 3.0 5.0 5.0
3rd Medium Wayfarer 10208 John Reynolds Martin Tice Locks SC 1099 5.0 2.0 7.0 7.0
4th Medium RS Vision 60 Sean Gaudion Dan Gaudion Locks SC 1080 3.0 9.0 12.0 12.0
5th Medium Laser Radial 142108 Tessa Collings   Locks SC 1101 8.0 6.0 14.0 14.0
6th Medium Laser Vago 468 Ollie George-Taylor Peter Hefford Locks SC 1070 9.0 8.0 17.0 17.0
7th Medium Solo 5035 Roger Threadingham   Locks SC 1155 14.0 DNC 4.0 18.0 18.0
8th Medium Solo 4634 Jim Cheek   Locks SC 1155 4.0 14.0 DNC 18.0 18.0
9th Medium National 12 3300 Chris Flewitt Ellen Flewitt Locks SC 1104 14.0 DNC 5.0 19.0 19.0
10th Medium Solo 4702 Bob Selby   Locks SC 1155 6.0 14.0 DNC 20.0 20.0
11th Medium Laser Radial Jan Pickett   Locks SC 1101 14.0 DNC 7.0 21.0 21.0
12th Medium Laser Radial 134083 Laura Pitkethly   Locks SC 1101 7.0 14.0 DNC 21.0 21.0
13th Medium RS Vareo 517 Steve Cheshire   Locks SC 1038 11.0 DNF 14.0 DNC 25.0 25.0

05/09/2009 - 1/2 - Fast Fleet

Start:Start 1, Finishes:Finish time
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Corrected Points Notes
1 Fast Laser 4000 1 Geoff Holden Bernice Holden Locks SC 908 12:00:00 13:28:54 1:28:54 1:37:54 1.0
2 Fast RS 400 427 Matt Holden Charlotte Burrans Locks SC 952 12:00:00 13:33:54 1:33:54 1:38:38 2.0
3 Fast RS 400 951 Chris Iles Katherine Iles Locks SC 952 12:00:00 13:34:13 1:34:13 1:38:58 3.0
4 Fast RS 400 453 Simon Palmer Ray Collins Locks SC 952 12:00:00 13:34:31 1:34:31 1:39:17 4.0
5 Fast RS 400 922 Paul Phelan Mandy Phelan Locks SC 952 12:00:00 13:34:34 1:34:34 1:39:20 5.0

12/09/2009 - 2/2 - Fast Fleet

Start:Start 1, Finishes:Finish time
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Corrected Points Notes
1 Fast RS 400 951 Chris Iles Katherine Iles Locks SC 952 16:30:00 17:52:53 1:22:53 1:27:04 1.0
2 Fast RS 400 427 Ian Burrans Charlotte Burrans Locks SC 952 16:30:00 18:01:11 1:31:11 1:35:47 2.0
3 Fast RS 400 453 Simon Palmer Ray Collins Locks SC 952 16:30:00 18:01:16 1:31:16 1:35:52 3.0

05/09/2009 - 1/2 - Medium Fleet

Start:Start 1, Finishes:Finish time
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Corrected Points Notes
1 Medium Wayfarer 10598 Cath Longhurst Tracey Newman Locks SC 1099 12:00:00 13:21:31 1:21:31 1:14:10 1.0
2 Medium Solo 4434 Chris Hornsey   Locks SC 1155 12:00:00 13:26:10 1:26:10 1:14:36 2.0
3 Medium RS Vision 60 Sean Gaudion Dan Gaudion Locks SC 1080 12:00:00 13:23:39 1:23:39 1:17:27 3.0
4 Medium Solo 4634 Jim Cheek   Locks SC 1155 12:00:00 13:30:30 1:30:30 1:18:21 4.0
5 Medium Wayfarer 10208 John Reynolds Martin Tice Locks SC 1099 12:00:00 13:26:32 1:26:32 1:18:44 5.0
6 Medium Solo 4702 Bob Selby   Locks SC 1155 12:00:00 13:31:47 1:31:47 1:19:28 6.0
7 Medium Laser Radial 134083 Laura Pitkethly   Locks SC 1101 12:00:00 13:29:16 1:29:16 1:21:05 7.0
8 Medium Laser Radial 142108 Tessa Collings   Locks SC 1101 12:00:00 13:31:24 1:31:24 1:23:01 8.0
9 Medium Laser Vago 468 Ollie George-Taylor Peter Hefford Locks SC 1070 12:00:00 13:29:25 1:29:25 1:23:34 9.0
10 Medium RS Vareo 517 Steve Cheshire   Locks SC 1038     DNF   11.0

12/09/2009 - 2/2 - Medium Fleet

Start:Start 1, Finishes:Finish time
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Corrected Points Notes
1 Medium Wayfarer 10598 Cath Longhurst Tracey Newman Locks SC 1099 16:30:00 17:53:12 1:23:12 1:15:42 1.0
2 Medium Wayfarer 10208 John Reynolds Martin Tice Locks SC 1099 16:30:00 17:56:53 1:26:53 1:19:03 2.0
3 Medium Solo 4434 Chris Hornsey   Locks SC 1155 16:30:00 18:02:21 1:32:21 1:19:57 3.0
4 Medium Solo 5035 Roger Threadingham   Locks SC 1155 16:30:00 18:06:04 1:36:04 1:23:10 4.0
5 Medium National 12 3300 Chris Flewitt Ellen Flewitt Locks SC 1104 16:30:00 18:02:15 1:32:15 1:23:34 5.0
6 Medium Laser Radial 142108 Tessa Collings   Locks SC 1101 16:30:00 18:03:15 1:33:15 1:24:42 6.0
7 Medium Laser Radial Jan Pickett   Locks SC 1101 16:30:00 18:03:20 1:33:20 1:24:46 7.0
8 Medium Laser Vago 468 Ollie George-Taylor Peter Hefford Locks SC 1070 16:30:00 18:00:48 1:30:48 1:24:52 8.0
9 Medium RS Vision 60 Sean Gaudion Dan Gaudion Locks SC 1080 16:30:00 18:05:06 1:35:06 1:28:03 9.0



Sailwave Scoring Software 2.00 build 1
www.sailwave.com