Langstone Harbour Inter-Club Series 2009

Final results after 4 races

Fast Fleet

Sailed:4, Discards:1, Entries:19,  DNC=20

Pos

Class

SailNo

Helm

Crew

Club

PY

LHICS 1
9th May

LHICS 2
7th Jun

LHICS 3
22nd Aug

LHICS 4
20th Sep

Points

1st

Musto Skiff

372

Christian Reynolds

 

Locks

875

1

1

1

(DNC)

3

2nd

RS 600

967

Mark Webb

 

Tudor

920

2

(DNC)

2

7

11

3rd

RS 400

1261

Martin Reeve

Lucy Jones

Locks

952

4

(DNC)

8 DNF

2

14

4th

RS 400

453

Simon Palmer

James Palmer

Locks

952

5

5

(DNC)

6

16

5th

RS 400

1213

Nick Zammit

Morgan Allen / Nick Zammit

Langstone

952

(DNC)

6

8 DNF

4

18

6th

RS 400

951

Chris Iles

Katherine Iles

Locks

952

6

2

(DNC)

DNC

28

7th

Laser 4000

4266

Geoff Holden

Bernice Holden

Locks

908

7

(DNC)

DNC

5

32

8th

Buzz

1027

Jane Noble

Mark Wilson

Langstone

1005

3

(DNC)

DNC

10 DNF

33

9th

RS 600

838

Tim Miller

 

Locks

920

11 DNF

(DNC)

3

DNC

34

10th

Contender

2191

Richard Keevil

 

Langstone

993

11 DNF

(DNC)

5

DNC

36

11th

RS 400

948

Jack Miller

Ollie George-Taylor

Locks

952

(DNC)

DNC

DNC

1

41

12th

RS 400

779

James Bottoms

Anne Hulbert

Tudor

952

11 DNF

(DNC)

DNC

10 DNF

41

13th

RS 400

427

Ian Burrans

Charlotte Burrans

Locks

952

(DNC)

DNC

DNC

3

43

14th

RS 400

948

Tim Miller

Alex New

Locks

952

(DNC)

3

DNC

DNC

43

15th

RS 600

698

Terry Farmer

 

Langstone

920

(DNC)

DNC

4

DNC

44

16th

Contender

571

Adam McMenemy

 

Langstone

993

(DNC)

4

DNC

DNC

44

17th

Buzz

971

John Haines

Ethna Haines

Langstone

1005

(DNC)

DNC

6

DNC

46

18th

RS 600

749

Mark Wilson

 

Langstone

920

(DNC)

DNC

DNC

10 DNF

50

19th

Contender

444

Peter Gardiner

 

Langstone

993

11 DNF

(DNC)

DNC

DNC

51

 

Medium Fleet

Sailed:4, Discards:1, Entries:37,  DNC=38

Pos

Class

SailNo

Helm

Crew

Club

PY

LHICS 1
9th May

LHICS 2
7th Jun

LHICS 3
22nd Aug

LHICS 4
20th Sep

Points

1st

Wayfarer

10598

Cath Longhurst

Tracey Newman

Locks

1099

1

1

(DNC)

2

4

2nd

Wayfarer

9116

Paul Knowlson

Chris Hollis

Locks

1099

2

(DNC)

2

14 DNF

18

3rd

Laser Radial

186868

Hilary Thomas

 

Locks

1101

8

6

5

(14 DNF)

19

4th

Solo

4702

Ray Collins

 

Locks

1155

3

4

(DNC)

14 DNF

21

5th

Laser

169293

Malcolm Weaver

 

Locks

1078

9

(DNC)

3

14 DNF

26

6th

Solo

4434

Chris Hornsey

 

Locks

1155

(DNC)

2

1

DNC

41

7th

Solo

4873

Jim Cheek

 

Locks

1155

4

5

(DNC)

DNC

47

8th

Laser Radial

142108

Tessa Collings

 

Locks

1101

(DNC)

3

8

DNC

49

9th

National 12

3300

Chris Flewitt

Ellen Flewitt

Locks

1104

6

(DNC)

DNC

14 DNF

58

10th

Laser Radial

179587

Graham Castellano

 

Langstone

1101

(DNC)

DNC

9

14 DNF

61

11th

Laser Radial

143083

Laura Pitkethly

 

Locks

1101

(DNC)

9

DNC

14 DNF

61

12th

Supernova

438

Edward Willmott

 

Locks

1062

13

10

(DNC)

DNC

61

13th

Vago

468

Oliver George-Taylor

Pete Hefford

Locks

1068

16

8

(DNC)

DNC

62

14th

Laser

158365

James Phelan

 

Locks

1078

19 DNF

(DNC)

6

DNC

63

15th

Wayfarer

10208

John Reynolds

Martin Tice

Locks

1099

11

(DNC)

DNC

14 DNF

63

16th

Cherub

2619

James Langford

Naomi Trubshawe

Tudor

1080

(DNC)

DNC

13

14 DNF

65

17th

RS Vision

60

Sean Gaudion

Daniel Gaudion

Locks

1080

14

(DNC)

14 DNF

DNC

66

18th

Vision

210

Dan Jarman

Harvey Jarman

Locks

1080

(DNC)

DNC

DNC

1

77

19th

Laser

182479

Matthew Holden

 

Locks

1078

(DNC)

DNC

DNC

3

79

20th

Merlin Rocket

782

Joe Payne

John Conrad-Lee

Tudor

1084

(DNC)

DNC

DNC

4

80

21st

Supernova

514

Martyn Winfield

 

Locks

1062

(DNC)

DNC

4

DNC

80

22nd

RS 200

858

Paul Lewis

Felicity Pearson

Locks

1059

5

(DNC)

DNC

DNC

81

23rd

Laser 2000

21034

?

?

Langstone

1089

(DNC)

DNC

7

DNC

83

24th

Solo

4392

Brian Davies

 

Locks

1155

(DNC)

7

DNC

DNC

83

25th

Laser Radial

149520

Neil Boyce

 

Tudor

1101

7

(DNC)

DNC

DNC

83

26th

Laser Radial

138465

Jan Pickett

 

Locks

1101

(DNC)

DNC

10

DNC

86

27th

Laser

174839

Bob Selby

 

Locks

1078

10

(DNC)

DNC

DNC

86

28th

Wayfarer

9030

Brian Lucas

Katherine Lucas

Locks

1099

(DNC)

DNC

11

DNC

87

29th

Laser

166704

Geoff Bristow

 

Locks

1078

(DNC)

11

DNC

DNC

87

30th

Wayfarer

4451

Neil Boyce

Anita Boyce

Tudor

1099

(DNC)

DNC

12

DNC

88

31st

Wayfarer

679

John O'Keefe

Colin Christie

Tudor

1099

12

(DNC)

DNC

DNC

88

32nd

RS 200

285

Sam Rowe

Lisa Charman

Langstone

1059

(DNC)

13 DNF

DNC

DNC

89

32nd

Wayfarer

9320

Iain Cameron

Wendy Cameron

Tudor

1099

(DNC)

13 DNF

DNC

DNC

89

34th

Albacore

5059

Ian Corney

Simon Corney

Locks

1066

(DNC)

DNC

DNC

14 DNF

90

35th

Wayfarer

1868

Angus Ball

Bill Lacey

Locks

1099

15

(DNC)

DNC

DNC

91

36th

Laser 3000

3290

Nick Martin

Ian Tonge

Tudor

1032

17

(DNC)

DNC

DNC

93

37th

Laser Radial

144600

Crissie A'-James

 

Tudor

1101

18

(DNC)

DNC

DNC

94

 

The crew of Laser 2000 21034 in Race 3 Medium Fleet are unknown (illegible!)

If you would like to identify yourselves then please email: tscresults@f2s.com  

 

Slow Fleet

Sailed:3, Discards:1, Entries:7,  DNC=8

Pos

Class

SailNo

Helm

Crew

Club

PY

LHICS 1
9th May

LHICS 3
22nd Aug

LHICS 4
20th Sep

Points

1st

Graduate+

2910

Richard Barnes

Hannah Barnes

Tudor

1165

1

(2)

1

2

2nd

Laser 4.7

149520

Aidan Boyce

 

Tudor

1175

(DNC)

1

DNC

9

3rd

Laser 4.7

81043

Vanessa Kinsley

 

Tudor

1175

2

(DNC)

DNC

10

4th

Feva XL s/h

2297

Martin Robinson

 

Tudor

1189

3

(DNC)

DNC

11

5th

Topper

16690

Brian Kinsley

 

Tudor

1290

4

(DNC)

DNC

12

6th

Feva S s/h

1412

Claire Lewis

 

Tudor

1280

5

(DNC)

DNC

13

7th

Laser 4.7

 

Victor Matthews

 

Tudor

1175

6

(DNC)

DNC

14

 

LHICS 1 - Fast Fleet

Start Time:1145

Pos

Class

SailNo

Helm

Crew

Club

PY

Finish

Elapsed

Corrected

Points

1

Musto Skiff

372

Christian Reynolds

 

Locks

875

13.24.22

1.39.22

1.53.34

1

2

RS 600

967

Mark Webb

 

Tudor

920

13.43.09

1.58.09

2.08.25

2

3

Buzz

1027

Jane Noble

Mark Wilson

Langstone

1005

13.56.19

2.11.19

2.10.40

3

4

RS 400

1261

Martin Reeve

Lucy Jones

Locks

952

13.50.48

2.05.48

2.12.09

4

5

RS 400

453

Simon Palmer

James Palmer

Locks

952

13.52.08

2.07.08

2.13.33

5

6

RS 400

951

Chris Iles

Katherine Iles

Locks

952

13.52.13

2.07.13

2.13.38

6

7

Laser 4000

4266

Geoff Holden

Bernice Holden

Locks

908

13.49.39

2.04.39

2.17.17

7

8

RS 600

838

Tim Miller

 

Locks

920

 

DNF

 

11

8

Contender

2191

Richard Keevil

 

Langstone

993

 

DNF

 

11

8

RS 400

779

James Bottoms

Anne Hulbert

Tudor

952

 

DNF

 

11

8

Contender

444

Peter Gardiner

 

Langstone

993

 

DNF

 

11

LHICS 2 - Fast Fleet

Start Time:1130

Pos

Class

SailNo

Helm

Crew

Club

PY

Finish

Elapsed

Corrected

Points

1

Musto Skiff

372

Christian Reynolds

 

Locks

875

12:30:31

1:00:31

1:09:10

1

2

RS 400

951

Chris Iles

Katherine Iles

Locks

952

12:40:51

1:10:51

1:14:25

2

3

RS 400

948

Tim Miller

Alex New

Locks

952

12:41:37

1:11:37

1:15:14

3

4

Contender

571

Adam McMenemy

 

Langstone

993

12:45:15

1:15:15

1:15:47

4

5

RS 400

453

Simon Palmer

James Palmer

Locks

952

12:42:55

1:12:55

1:16:36

5

6

RS 400

1213

Nick Zammit

M Allen

Langstone

952

12:43:46

1:13:46

1:17:29

6

LHICS 3 - Fast Fleet

Pos

Class

SailNo

Helm

Crew

Club

PY

Finish

Elapsed

Corrected

Points

1

Musto Skiff

372

Christian Reynolds

 

Locks

875

 

1:25:08

1:37:18

1

2

RS 600

967

Mark Webb

 

Tudor

920

 

1:31:38

1:39:36

2

3

RS 600

838

Tim Miller

 

Locks

920

 

1:33:15

1:41:22

3

4

RS 600

698

Terry Farmer

 

Langstone

920

 

1:39:00

1:47:37

4

5

Contender

2191

Richard Keevil

 

Langstone

993

 

1:48:59

1:49:45

5

6

Buzz

971

John Haines

Ethna Haines

Langstone

1005

 

1:52:13

1:51:40

6

7

RS 400

1261

Martin Reeve

Lucy Jones

Locks

952

 

DNF

 

8

7

RS 400

1213

Nick Zammit

M Allen

Langstone

952

 

DNF

 

8

LHICS 4 - Fast Fleet

Pos

Class

SailNo

Helm

Crew

Club

PY

Finish

Elapsed

Corrected

Points

1

RS 400

948

Jack Miller

Ollie George-Taylor

Locks

952

 

1:34:26

1:39:12

1

2

RS 400

1261

Martin Reeve

Lucy Jones

Locks

952

 

1:37:29

1:42:24

2

3

RS 400

427

Ian Burrans

Charlotte Burrans

Locks

952

 

1:39:39

1:44:40

3

4

RS 400

1213

Nick Zammit

M Allen

Langstone

952

 

1:40:52

1:45:57

4

5

Laser 4000

4266

Geoff Holden

Bernice Holden

Locks

908

 

1:36:32

1:46:19

5

6

RS 400

453

Simon Palmer

James Palmer

Locks

952

 

1:41:16

1:46:22

6

7

RS 600

967

Mark Webb

 

Tudor

920

 

1:51:49

2:01:32

7

8

Buzz

1027

Jane Noble

Mark Wilson

Langstone

1005

 

DNF

 

10

8

RS 400

779

James Bottoms

Anne Hulbert

Tudor

952

 

DNF

 

10

8

RS 600

749

Mark Wilson

 

Langstone

920

 

DNF

 

10

LHICS 1 - Medium Fleet

Start Time:1150

Pos

Class

SailNo

Helm

Crew

Club

PY

Finish

Elapsed

Corrected

Points

1

Wayfarer

10598

Cath Longhurst

Tracey Newman

Locks

1099

13.15.24

1.25.24

1.17.42

1

2

Wayfarer

9116

Paul Knowlson

Chris Hollis

Locks

1099

13.16.47

1.26.47

1.18.58

2

3

Solo

4702

Ray Collins

 

Locks

1155

13.24.46

1.34.46

1.22.03

3

4

Solo

4873

Jim Cheek

 

Locks

1155

13.25.40

1.35.40

1.22.50

4

5

RS 200

858

Paul Lewis

Felicity Pearson

Locks

1059

13.18.11

1.28.11

1.23.16

5

6

National 12

3300

Chris Flewitt

Ellen Flewitt

Locks

1104

13.22.36

1.32.36

1.23.53

6

7

Laser Radial

149520

Neil Boyce

 

Tudor

1101

13.24.46

1.34.46

1.26.04

7

8

Laser Radial

186868

Hilary Thomas

 

Locks

1101

13.24.49

1.34.49

1.26.07

8

9

Laser

169293

Malcolm Weaver

 

Locks

1078

13.23.02

1.33.02

1.26.18

9

10

Laser

174839

Bob Selby

 

Locks

1078

13.23.16

1.33.16

1.26.31

10

11

Wayfarer

10208

John Reynolds

Martin Tice

Locks

1099

13.25.09

1.35.09

1.26.35

11

12

Wayfarer

679

John O'Keefe

Colin Christie

Tudor

1099

13.26.54

1.36.54

1.28.10

12

13

Supernova

438

Edward Willmott

 

Locks

1062

13.24.11

1.34.11

1.28.41

13

14

RS Vision

60

Sean Gaudion

Daniel Gaudion

Locks

1080

13.27.52

1.37.52

1.30.37

14

15

Wayfarer

1868

Angus Ball

Bill Lacey

Locks

1099

13.30.00

1.40.00

1.31.00

15

16

Vago

468

Oliver George-Taylor

Pete Hefford

Locks

1068

13.30.15

1.40.15

1.33.52

16

17

Laser 3000

3290

Nick Martin

Ian Tonge

Tudor

1032

13.30.55

1.40.55

1.37.47

17

18

Laser Radial

144600

Crissie A'-James

 

Tudor

1101

13.44.36

1.54.36

1.44.05

18

19

Laser

158365

James Phelan

 

Locks

1078

 

DNF

 

19

LHICS 2 - Medium Fleet

Start Time:1135

Pos

Class

SailNo

Helm

Crew

Club

PY

Finish

Elapsed

Corrected

Points

1

Wayfarer

10598

Cath Longhurst

Tracey Newman

Locks

1099

12:35:09

1:00:09

0:54:44

1

2

Solo

4434

Chris Hornsey

 

Locks

1155

12:40:30

1:05:30

0:56:43

2

3

Laser Radial

142108

Tessa Collings

 

Locks

1101

12:38:31

1:03:31

0:57:41

3

4

Solo

4702

Ray Collins

 

Locks

1155

12:42:22

1:07:22

0:58:20

4

5

Solo

4873

Jim Cheek

 

Locks

1155

12:42:24

1:07:24

0:58:21

5

6

Laser Radial

186868

Hilary Thomas

 

Locks

1101

12:39:26

1:04:26

0:58:31

6

7

Solo

4392

Brian Davies

 

Locks

1155

12:42:54

1:07:54

0:58:47

7

8

Vago

468

Oliver George-Taylor

Pete Hefford

Locks

1068

12:38:24

1:03:24

0:59:22

8

9

Laser Radial

143083

Laura Pitkethly

 

Locks

1101

12:42:06

1:07:06

1:00:57

9

10

Supernova

438

Edward Willmott

 

Locks

1062

12:39:49

1:04:49

1:01:02

10

11

Laser

166704

Geoff Bristow

 

Locks

1078

12:41:12

1:06:12

1:01:25

11

12

RS 200

285

Sam Rowe

Lisa Charman

Langstone

1059

 

DNF

 

13

12

Wayfarer

9320

Iain Cameron

Wendy Cameron

Tudor

1099

 

DNF

 

13

LHICS 3 - Medium Fleet

Pos

Class

SailNo

Helm

Crew

Club

PY

Finish

Elapsed

Corrected

Points

1

Solo

4434

Chris Hornsey

 

Locks

1155

 

1:38:09

1:24:59

1

2

Wayfarer

9116

Paul Knowlson

Chris Hollis

Locks

1099

 

1:36:07

1:27:27

2

3

Laser

169293

Malcolm Weaver

 

Locks

1078

 

1:35:00

1:28:08

3

4

Supernova

514

Martyn Winfield

 

Locks

1062

 

1:33:55

1:28:26

4

5

Laser Radial

186868

Hilary Thomas

 

Locks

1101

 

1:38:08

1:29:08

5

6

Laser

158365

James Phelan

 

Locks

1078

 

1:36:36

1:29:37

6

7

Laser 2000

21034

?

?

Langstone

1089

 

1:38:08

1:30:07

7

8

Laser Radial

142108

Tessa Collings

 

Locks

1101

 

1:39:39

1:30:31

8

9

Laser Radial

179587

Graham Castellano

 

Langstone

1101

 

1:39:50

1:30:41

9

10

Laser Radial

138465

Jan Pickett

 

Locks

1101

 

1:39:59

1:30:49

10

11

Wayfarer

9030

Brian Lucas

Katherine

Locks

1099

 

1:40:03

1:31:02

11

12

Wayfarer

4451

Neil Boyce

Anita Boyce

Tudor

1099

 

1:40:47

1:31:42

12

13

Cherub

2619

James Langford

Naomi Trubshawe

Tudor

1080

 

1:46:16

1:38:24

13

14

RS Vision

60

Sean Gaudion

Daniel Gaudion

Locks

1080

 

DNF

 

14

LHICS 4 - Medium Fleet

Pos

Class

SailNo

Helm

Crew

Club

PY

Finish

Elapsed

Corrected

Points

1

Vision

210

Dan Jarman

Harvey Jarman

Locks

1080

 

1:12:32

1:07:10

1

2

Wayfarer

10598

Cath Longhurst

Tracey Newman

Locks

1099

 

1:27:58

1:20:03

2

3

Laser

182479

Matthew Holden

 

Locks

1078

 

1:48:44

1:40:52

3

4

Merlin Rocket

782

Joe Payne

John Conrad-Lee

Tudor

1084

 

2:24:43

2:13:30

4

5

Wayfarer

9116

Paul Knowlson

Chris Hollis

Locks

1099

 

DNF

 

14

5

Laser Radial

186868

Hilary Thomas

 

Locks

1101

 

DNF

 

14

5

Solo

4702

Ray Collins

 

Locks

1155

 

DNF

 

14

5

Laser

169293

Malcolm Weaver

 

Locks

1078

 

DNF

 

14

5

National 12

3300

Chris Flewitt

Ellen Flewitt

Locks

1104

 

DNF

 

14

5

Laser Radial

179587

Graham Castellano

 

Langstone

1101

 

DNF

 

14

5

Laser Radial

143083

Laura Pitkethly

 

Locks

1101

 

DNF

 

14

5

Wayfarer

10208

John Reynolds

Martin Tice

Locks

1099

 

DNF

 

14

5

Cherub

2619

James Langford

Naomi Trubshawe

Tudor

1080

 

DNF

 

14

5

Albacore

5059

Ian Corney

Simon Corney

Locks

1066

 

DNF

 

14

LHICS 1 - Slow Fleet

Start Time:1155

Pos

Class

SailNo

Helm

Crew

Club

PY

Finish

Elapsed

Corrected

Points

1

Graduate+

2910

Richard Barnes

Hannah Barnes

Tudor

1165

13.32.48

1.37.48

1.23.57

1

2

Laser 4.7

81043

Vanessa Kinsley

 

Tudor

1175

13.39.01

1.44.01

1.28.31

2

3

Feva XL s/h

2297

Martin Robinson

 

Tudor

1189

13.41.46

1.46.46

1.29.48

3

4

Topper

16690

Brian Kinsley

 

Tudor

1290

13.54.20

1.59.20

1.32.30

4

5

Feva S s/h

1412

Claire Lewis

 

Tudor

1280

13.59.27

2.04.27

1.37.14

5

6

Laser 4.7

 

Victor Matthews

 

Tudor

1175

13.51.01

1.56.01

1.38.44

6

LHICS 3 - Slow Fleet

Pos

Class

SailNo

Helm

Crew

Club

PY

Finish

Elapsed

Corrected

Points

1

Laser 4.7

149520

Aidan Boyce

 

Tudor

1175

 

1:45:41

1:29:57

1

2

Graduate+

2910

Richard Barnes

Hannah Barnes

Tudor

1165

 

1:47:38

1:32:23

2

LHICS 4 - Slow Fleet

Pos

Class

SailNo

Helm

Crew

Club

PY

Place

Points

1

Graduate+

2910

Richard Barnes

Hannah Barnes

Tudor

1165

1

1

 

Scoring codes used

Code

Description

DNC

Did not come to the starting area

DNF

Started but did not finish