Blanchard / Maurice Hutchins Cup

Fast Fleet

Sailed:6, Discards:2, To count:4, Ratings:PY, Entries:7, Scoring system:Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Club PY 28/02/2009 - 1/6
   
01/03/2009 - 2/6
   
14/03/2009 - 3/6
   
15/03/2009 - 4/6
   
28/03/2009 - 5/6
   
29/03/2009 - 6/6
   
Total Nett Notes
1st Fast RS 400 951 Chris Iles Katherine Iles Locks SC 952 1.0 (3.0) (8.0 DNC) 2.0 2.0 1.0 17.0 6.0
2nd Fast RS 400 453 Simon Palmer James Palmer Locks SC 952 2.0 (5.0) 1.0 1.0 (4.0 DNF) 3.0 16.0 7.0
3rd Fast RS 400 427 Ian Burrans Charlotte Burrans Locks SC 952 3.0 (4.0) 2.0 3.0 (8.0 DNC) 4.0 24.0 12.0
4th Fast RS 400 948 Jack Miller Linda Miller Locks SC 952 4.0 (8.0 DNC) (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 2.0 38.0 22.0
5th Fast Laser 4000 1 Geoff Holden Bernice Holden Locks SC 908 (8.0 DNC) (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 1.0 6.0 OCS 39.0 23.0
6th Fast Musto Skiff Christian Reynolds   Locks SC 875 (8.0 DNC) 1.0 (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 41.0 25.0 PY 875
7th Fast RS 400 1261 Martin Reeve Lucy Jones Locks SC 952 (8.0 DNC) 2.0 (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 42.0 26.0

Medium Fleet

Sailed:5, Discards:2, To count:3, Ratings:PY, Entries:18, Scoring system:Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Club PY 28/02/2009 - 1/6
   
01/03/2009 - 2/6
   
14/03/2009 - 3/6
   
15/03/2009 - 4/6
   
28/03/2009 - 5/6
   
29/03/2009 - 6/6
   
Total Nett Notes
1st Medium Solo 4702 Ray Collins   Locks SC 1155 1.0 4.0 (19.0 DNC) 1.0   (13.0 OCS) 38.0 6.0
2nd Medium Wayfarer 9116 Paul Knowlson Chris Hollis Locks SC 1099 3.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 2.0   1.0 44.0 6.0
3rd Medium Laser 169293 Malcolm Weaver   Locks SC 1078 (6.0) (19.0 DNC) 1.0 4.0   2.0 32.0 7.0
4th Medium Laser 166704 Geoff Bristow   Locks SC 1078 (9.0) (19.0 DNC) 6.0 3.0   3.0 40.0 12.0
5th Medium Laser 174839 Bob Selby   Locks SC 1078 4.0 (5.0) 4.0 (5.0)   4.0 22.0 12.0
6th Medium Supernova 514 Martyn Winfield   Locks SC 1062 8.0 6.0 5.0 (19.0 DNC)   (19.0 DNC) 57.0 19.0
7th Medium RS 200 858 Paul Lewis Rachel Bied Locks SC 1059 5.0 2.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC)   13.0 OCS 58.0 20.0
8th Medium Finn 642 John Tremlett   Locks SC 1066 2.0 1.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC)   19.0 DNC 60.0 22.0
9th Medium Laser Radial 8 Hilary Thomas   Locks SC 1060 (11.0) 7.0 7.0 (9.0)   8.0 42.0 22.0 PY 1101 PH 1060
10th Medium Laser 158365 James Phelan   Locks SC 1078 (19.0 DNC) 3.0 2.0 (19.0 DNC)   19.0 DNC 62.0 24.0
11th Medium Laser Radial Jan Pickett   Locks SC 1101 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 3.0 19.0 DNC   6.0 66.0 28.0
12th Medium RS Vision 60 Sean Gaudion Dan Gaudion Locks SC 1079 (10.0) 8.0 10.0 DNF 10.0   (19.0 DNC) 57.0 28.0
13th Medium Laser Radial 142108 Tessa Collings   Locks SC 1101 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 6.0   5.0 68.0 30.0
14th Medium RS Vareo 517 Steve Cheshire   Locks SC 1038 12.0 (19.0 DNC) 10.0 DNF 11.0   (13.0 DNF) 65.0 33.0
15th Medium Supernova 438 Edward Wilmott   Locks SC 1062 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 8.0   7.0 72.0 34.0
16th Medium Laser Vago 468 Peter Hefford Ollie George-Taylor Locks SC 1070 7.0 10.0 DNF (19.0 DNC) (19.0 DNC)   19.0 DNC 74.0 36.0
17th Medium Laser Radial 142108 Ollie Jewer   Locks SC 1101 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 7.0   19.0 DNC 83.0 45.0
18th Medium Solo 4434 Chris Hornsey   Locks SC 1155 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC   13.0 OCS 89.0 51.0

28/02/2009 - 1/6 - Fast Fleet

Start:Start 1, Finishes:Finish time
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Corrected Points Notes
1 Fast RS 400 951 Chris Iles Katherine Iles Locks SC 952 12:40:00 13:35:54 0:55:54 0:58:43 1.0
2 Fast RS 400 453 Simon Palmer James Palmer Locks SC 952 12:40:00 13:36:24 0:56:24 0:59:15 2.0
3 Fast RS 400 427 Ian Burrans Charlotte Burrans Locks SC 952 12:40:00 13:39:13 0:59:13 1:02:12 3.0
4 Fast RS 400 948 Jack Miller Linda Miller Locks SC 952 12:40:00 13:42:16 1:02:16 1:05:24 4.0

01/03/2009 - 2/6 - Fast Fleet

Start:Start 1, Finishes:Finish time
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Corrected Points Notes
1 Fast Musto Skiff Christian Reynolds   Locks SC 875 13:30:00 14:29:06 0:59:06 1:07:33 1.0 PY 875
2 Fast RS 400 1261 Martin Reeve Lucy Jones Locks SC 952 13:30:00 14:42:08 1:12:08 1:15:46 2.0
3 Fast RS 400 951 Chris Iles Katherine Iles Locks SC 952 13:30:00 14:42:52 1:12:52 1:16:32 3.0
4 Fast RS 400 427 Ian Burrans Charlotte Burrans Locks SC 952 13:30:00 14:50:52 1:20:52 1:24:57 4.0
5 Fast RS 400 453 Simon Palmer James Palmer Locks SC 952 13:30:00 14:53:22 1:23:22 1:27:34 5.0

14/03/2009 - 3/6 - Fast Fleet

Start:Start 1, Finishes:Finish time
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Corrected Points Notes
1 Fast RS 400 453 Simon Palmer James Palmer Locks SC 952 12:30:00 13:52:29 1:22:29 1:26:39 1.0
2 Fast RS 400 427 Ian Burrans Charlotte Burrans Locks SC 952 12:30:00 13:59:46 1:29:46 1:34:18 2.0

15/03/2009 - 4/6 - Fast Fleet

Start:Start 1, Finishes:Finish time
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Corrected Points Notes
1 Fast RS 400 453 Simon Palmer James Palmer Locks SC 952 13:30:00 14:53:06 1:23:06 1:27:17 1.0
2 Fast RS 400 951 Chris Iles Katherine Iles Locks SC 952 13:30:00 14:58:44 1:28:44 1:33:12 2.0
3 Fast RS 400 427 Ian Burrans Charlotte Burrans Locks SC 952 13:30:00 15:02:44 1:32:44 1:37:25 3.0

28/03/2009 - 5/6 - Fast Fleet

Start:Start 1, Finishes:Finish time
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Corrected Points Notes
1 Fast Laser 4000 1 Geoff Holden Bernice Holden Locks SC 908 12:00:00 12:38:11 0:38:11 0:42:03 1.0
2 Fast RS 400 951 Chris Iles Katherine Iles Locks SC 952 12:00:00 12:46:00 0:46:00 0:48:19 2.0
3 Fast RS 400 453 Simon Palmer James Palmer Locks SC 952     DNF   4.0

29/03/2009 - 6/6 - Fast Fleet

Start:Start 1, Finishes:Finish time
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Corrected Points Notes
1 Fast RS 400 951 Chris Iles Katherine Iles Locks SC 952 13:50:00 15:34:13 1:44:13 1:49:28 1.0
2 Fast RS 400 948 Jack Miller Linda Miller Locks SC 952 13:50:00 15:35:09 1:45:09 1:50:27 2.0
3 Fast RS 400 453 Simon Palmer James Palmer Locks SC 952 13:50:00 15:36:43 1:46:43 1:52:06 3.0
4 Fast RS 400 427 Ian Burrans Charlotte Burrans Locks SC 952 13:50:00 15:43:31 1:53:31 1:59:14 4.0
5 Fast Laser 4000 1 Geoff Holden Bernice Holden Locks SC 908     OCS   6.0

28/02/2009 - 1/6 - Medium Fleet

Start:Start 1, Finishes:Finish time
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Corrected Points Notes
1 Medium Solo 4702 Ray Collins   Locks SC 1155 12:40:00 13:43:07 1:03:07 0:54:39 1.0
2 Medium Finn 642 John Tremlett   Locks SC 1066 12:40:00 13:38:32 0:58:32 0:54:55 2.0
3 Medium Wayfarer 9116 Paul Knowlson Chris Hollis Locks SC 1099 12:40:00 13:43:13 1:03:13 0:57:31 3.0
4 Medium Laser 174839 Bob Selby   Locks SC 1078 12:40:00 13:44:11 1:04:11 0:59:32 4.0
5 Medium RS 200 858 Paul Lewis Rachel Bied Locks SC 1059 12:40:00 13:43:27 1:03:27 0:59:55 5.0
6 Medium Laser 169293 Malcolm Weaver   Locks SC 1078 12:40:00 13:44:38 1:04:38 0:59:57 6.0
7 Medium Laser Vago 468 Peter Hefford Ollie George-Taylor Locks SC 1070 12:40:00 13:44:32 1:04:32 1:00:19 7.0
8 Medium Supernova 514 Martyn Winfield   Locks SC 1062 12:40:00 13:44:07 1:04:07 1:00:22 8.0
9 Medium Laser 166704 Geoff Bristow   Locks SC 1078 12:40:00 13:45:13 1:05:13 1:00:30 9.0
10 Medium RS Vision 60 Sean Gaudion Dan Gaudion Locks SC 1079 12:40:00 13:48:58 1:08:58 1:03:55 10.0
11 Medium Laser Radial 8 Hilary Thomas   Locks SC 1060 12:40:00 13:49:00 1:09:00 1:05:06 11.0 PY 1101 PH 1060
12 Medium RS Vareo 517 Steve Cheshire   Locks SC 1038 12:40:00 13:48:03 1:08:03 1:05:34 12.0

01/03/2009 - 2/6 - Medium Fleet

Start:Start 1, Finishes:Finish time
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Corrected Points Notes
1 Medium Finn 642 John Tremlett   Locks SC 1066 13:30:00 14:24:47 0:54:47 0:51:23 1.0
2 Medium RS 200 858 Paul Lewis Rachel Bied Locks SC 1059 13:30:00 14:25:49 0:55:49 0:52:42 2.0
3 Medium Laser 158365 James Phelan   Locks SC 1078 13:30:00 14:27:43 0:57:43 0:53:32 3.0
4 Medium Solo 4702 Ray Collins   Locks SC 1155 13:30:00 14:32:07 1:02:07 0:53:47 4.0
5 Medium Laser 174839 Bob Selby   Locks SC 1078 13:30:00 14:29:38 0:59:38 0:55:19 5.0
6 Medium Supernova 514 Martyn Winfield   Locks SC 1062 13:30:00 14:29:29 0:59:29 0:56:01 6.0
7 Medium Laser Radial 8 Hilary Thomas   Locks SC 1060 13:30:00 14:31:24 1:01:24 0:57:55 7.0 PY 1101 PH 1060
8 Medium RS Vision 60 Sean Gaudion Dan Gaudion Locks SC 1079 13:30:00 14:38:53 1:08:53 1:03:50 8.0
9 Medium Laser Vago 468 Peter Hefford Ollie George-Taylor Locks SC 1070     DNF   10.0

14/03/2009 - 3/6 - Medium Fleet

Start:Start 1, Finishes:Finish time
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Corrected Points Notes
1 Medium Laser 169293 Malcolm Weaver   Locks SC 1078 12:30:00 13:35:12 1:05:12 1:00:29 1.0
2 Medium Laser 158365 James Phelan   Locks SC 1078 12:30:00 13:38:44 1:08:44 1:03:46 2.0
3 Medium Laser Radial Jan Pickett   Locks SC 1101 12:30:00 13:42:18 1:12:18 1:05:40 3.0
4 Medium Laser 174839 Bob Selby   Locks SC 1078 12:30:00 13:41:08 1:11:08 1:05:59 4.0
5 Medium Supernova 514 Martyn Winfield   Locks SC 1062 12:30:00 13:41:31 1:11:31 1:07:20 5.0
6 Medium Laser 166704 Geoff Bristow   Locks SC 1078 12:30:00 13:43:04 1:13:04 1:07:47 6.0
7 Medium Laser Radial 8 Hilary Thomas   Locks SC 1060 12:30:00 13:42:05 1:12:05 1:08:00 7.0 PY 1101 PH 1060
8 Medium RS Vision 60 Sean Gaudion Dan Gaudion Locks SC 1079     DNF   10.0
8 Medium RS Vareo 517 Steve Cheshire   Locks SC 1038     DNF   10.0

15/03/2009 - 4/6 - Medium Fleet

Start:Start 1, Finishes:Finish time
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Corrected Points Notes
1 Medium Solo 4702 Ray Collins   Locks SC 1155 13:30:00 14:27:50 0:57:50 0:50:04 1.0
2 Medium Wayfarer 9116 Paul Knowlson Chris Hollis Locks SC 1099 13:30:00 14:27:34 0:57:34 0:52:23 2.0
3 Medium Laser 166704 Geoff Bristow   Locks SC 1078 13:30:00 14:26:59 0:56:59 0:52:52 3.0
4 Medium Laser 169293 Malcolm Weaver   Locks SC 1078 13:30:00 14:27:28 0:57:28 0:53:19 4.0
5 Medium Laser 174839 Bob Selby   Locks SC 1078 13:30:00 14:27:49 0:57:49 0:53:38 5.0
6 Medium Laser Radial 142108 Tessa Collings   Locks SC 1101 13:30:00 14:29:53 0:59:53 0:54:23 6.0
7 Medium Laser Radial 142108 Ollie Jewer   Locks SC 1101 13:30:00 14:30:10 1:00:10 0:54:39 7.0
8 Medium Supernova 438 Edward Wilmott   Locks SC 1062 13:30:00 14:28:03 0:58:03 0:54:40 8.0
9 Medium Laser Radial 8 Hilary Thomas   Locks SC 1060 13:30:00 14:29:50 0:59:50 0:56:27 9.0 PY 1101 PH 1060
10 Medium RS Vision 60 Sean Gaudion Dan Gaudion Locks SC 1079 13:30:00 14:32:37 1:02:37 0:58:02 10.0
11 Medium RS Vareo 517 Steve Cheshire   Locks SC 1038 13:30:00 14:32:31 1:02:31 1:00:14 11.0

28/03/2009 - 5/6 - Medium Fleet

Start:Start 1, Finishes:Finish time
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Club PY Place Points Notes

29/03/2009 - 6/6 - Medium Fleet

Start:Start 1, Finishes:Finish time
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Corrected Points Notes
1 Medium Wayfarer 9116 Paul Knowlson Chris Hollis Locks SC 1099 13:50:00 15:12:30 1:22:30 1:15:04 1.0
2 Medium Laser 169293 Malcolm Weaver   Locks SC 1078 13:50:00 15:16:04 1:26:04 1:19:50 2.0
3 Medium Laser 166704 Geoff Bristow   Locks SC 1078 13:50:00 15:16:55 1:26:55 1:20:38 3.0
4 Medium Laser 174839 Bob Selby   Locks SC 1078 13:50:00 15:18:05 1:28:05 1:21:43 4.0
5 Medium Laser Radial 142108 Tessa Collings   Locks SC 1101 13:50:00 15:21:18 1:31:18 1:22:55 5.0
6 Medium Laser Radial Jan Pickett   Locks SC 1101 13:50:00 15:23:02 1:33:02 1:24:30 6.0
7 Medium Supernova 438 Edward Wilmott   Locks SC 1062 13:50:00 15:20:47 1:30:47 1:25:29 7.0
8 Medium Laser Radial 8 Hilary Thomas   Locks SC 1060 13:50:00 15:21:20 1:31:20 1:26:10 8.0 PY 1101 PH 1060
9 Medium Solo 4702 Ray Collins   Locks SC 1155     OCS   13.0
9 Medium RS 200 858 Paul Lewis Rachel Bied Locks SC 1059     OCS   13.0
9 Medium RS Vareo 517 Steve Cheshire   Locks SC 1038     DNF   13.0
9 Medium Solo 4434 Chris Hornsey   Locks SC 1155     OCS   13.0



Sailwave Scoring Software 2.00 build 1
www.sailwave.com